Czy MSWiA przywróci cenzurę?

2008-07-01 00:00:00

Jeśli ktoś sądził, że cenzura polityczna odeszła wraz z PRL-em, niestety grubo się myli – czytamy w komentarzu redakcyjnym pisma „Opcja na Prawo”, odnoszącym się do upublicznionego niedawno raportu „Monitorowanie treści rasistowskich, ksenofobicznych i antysemickich w polskiej prasie”, przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Sprawa Wewnętrznych i Administracji.

Autorzy komentarza podkreślają, że „wszystkie zawarte w dokumencie przykłady dotyczące miesięcznika „Opcja na Prawo”, a także niektórych innych analizowanych pozycji, dowodzą, że nie chodzi tu o merytoryczne zarzuty, ale o polityczny atak na pisma prezentujące konserwatywno-liberalne poglądy”.

”Tekst ten, wbrew temu, co znalazło się w jego tytule, stanowi przede wszystkim atak na prawicowe czasopisma, którym, w większości wypadków zupełnie bezzasadnie, zarzuca się antysemityzm, ksenofobię i rasizm” – czytamy w komentarzu.

Poniżej publikujemy pełną treść komentarza redakcji „Opcji na Prawo”:

Jeśli ktoś sądził, że cenzura polityczna odeszła wraz z PRL-em, niestety grubo się myli. Oto niedawno został upubliczniony przygotowany na zlecenie MSWiA raport Monitorowanie treści rasistowskich, ksenofobicznych i antysemickich w polskiej prasie autorstwa A. Gliszczyńskiej, K. Sękowskiej-Kozłowskiej oraz R. Wieruszewskiego z Poznańskiego Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych PAN.

Tekst ten, wbrew temu, co znalazło się w jego tytule, stanowi przede wszystkim atak na prawicowe czasopisma, którym, w większości wypadków zupełnie bezzasadnie, zarzuca się antysemityzm, ksenofobię i rasizm.

Wśród „badanych” tytułów znalazł się również miesięcznik „Opcja na Prawo”, którego autorów pomawia się o wspomniane wyżej zbrodnie słowne na podstawie tak absurdalnych przykładów, że trudno uwierzyć, iż raport ten został przygotowany przez mającą stać na straży obiektywizmu placówkę naukową, nie zaś grupkę ideologicznych, skrajnie lewicowych bojowników.

Oto np. samo użycie w jednym z artykułów słowa „geszeft”, pochodzącego od niemieckiego terminu Geschäft, nadaje, zdaniem autorów, całej wypowiedzi charakter „antysemicki”. Podobnie sądzą o zastosowaniu w zupełnie neutralnym kontekście terminu „koszerny”. Co więcej, wszelkie krytyczne opinie o Unii Europejskiej uznają oni za „ksenofobiczne” i godzące w „obywateli UE” (zastosowanie tego ostatniego wyrażenia przez instytucję zajmującą się naukowo prawem jest czymś kuriozalnym w sytuacji, kiedy żadnego „państwa UE”, które mogłoby mieć swoich obywateli, nie ma).

Wszystkie zawarte w dokumencie przykłady dotyczące miesięcznika „Opcja na Prawo”, a także niektórych innych analizowanych pozycji, dowodzą, że nie chodzi tu o merytoryczne zarzuty, ale o polityczny atak na pisma prezentujące konserwatywno-liberalne poglądy, który polegać ma na zdyskredytowaniu ich przez rzucanie oszczerczych oskarżeń oraz umieszczenie w sąsiedztwie jawnie antysemickich fragmentów pochodzących z pism wydawanych przez Leszka Bubla.

Rzeczą kuriozalną jest również fakt, że jeden z autorów raportu, a także szef instytucji, która go przygotowała, prof. Roman Wieruszewski, jest autorem m.in. pracy „Obowiązki obywatela PRL” oraz innych prac sankcjonujących komunistyczny reżim. Jest rzeczą oburzającą, że tego typu osoba dziś decydować ma o tym, co wolno, a czego nie wolno pisać.

Ze względu na rangę sprawy, redakcja i wydawcy miesięcznika „Opcja na Prawo” zdecydowali się upublicznić ją oraz skierowali do szefa MSWiA list protestacyjny (listy podobnej treści wysłane zostały do dyrektora warszawskiego Instytutu Nauk Prawnych PAN oraz kierownictwa Poznańskiego Centrum Praw Człowieka). Redakcja rozważa podjęcie kroków prawnych służących ochronie dobrego imienia jej autorów.

redakcja „Opcji na Prawo”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.