Czy powstanie trybunał ds. środowiska, o który zabiegają prawnicy i ekolodzy?

2011-10-20 00:00:00
Czy powstanie trybunał ds. środowiska, o który zabiegają prawnicy i ekolodzy?


Stephen Hockman, były przewodniczący Brytyjskiej Rady Adwokackiej domaga się powołania Międzynarodowego Trybunału ds. Środowiska. Instytucja ta miałaby się zająć karaniem państw i przedsiębiorstw, które łamią przepisy w zakresie ochrony środowiska i zapobiegania zmianom klimatycznym. Hockman proponuje powołać ciało podobne do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, które byłoby najwyższą władzą prawną w sprawach dotyczących ochrony środowiska.

W pierwszej kolejności trybunał rozstrzygałby sprawy dot. przestrzegania międzynarodowych porozumień odnośnie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Trybunał mógłby - według Hockmana - nakładać wysokie kary grzywny na państwa lub przedsiębiorstwa, które nie wywiązują się z umów i nie przestrzegają przepisów o ochronie zagrożonych gatunków i przeciwdziałaniu degradacji środowiska naturalnego. Trybunał zajmowałby się także egzekwowaniem „prawa do zdrowego środowiska naturalnego”.

Brytyjski prawnik przedstawił swój pomysł politykom, naukowcom i osobom publicznym, które wzięły udział w sympozjum organizowanym w British Library. Hockman argumentował, że powołanie takiego trybunału staje się koniecznością ze względu na „niebywałe zagrożenie zmianami klimatycznymi”.(sic!)

Inicjatywa ta ma zostać przedstawiona na Konferencji Klimatycznej ONZ, która odbędzie się w grudniu w Poznaniu. Podczas tej konferencji zostaną zainicjowane negocjacje, które mają doprowadzić do przyjęcia w przyszłym roku nowej umowy, zastępującej Protokół z Kioto, zawarty w Kopenhadze. Oczekuje się, że kraje rozwinięte zobowiążą się do drastycznej redukcji emisji dwutlenku węgla, a kraje rozwijające się wyrażą zgodę na wstrzymanie wyrębów lasów.

Pomysł prawnika spodobał się premierowi Gordonowi Brownowi, który zgodził się przedstawić go przedstawicielom innych państw podczas prowadzonych negocjacji. Inicjatywa ta spotkała się także z przychylnym przyjęciem ze strony wielu brytyjskich parlamentarzystów i ekspertów ds. zmian klimatycznych.

Hockman podkreślił, że trybunał koncentrowałby się na ochronie umów dotyczących redukcji emisji dwutlenku węgla, egzekwowaniu przepisów związanych z ochroną środowiska i zapewnianiu lepszych warunków umożliwiających protesty ekologów. Trybunał wydawałby „kłopotliwe dla wielu państw orzeczenia”, zmuszające je do bardziej rygorystycznego przestrzegania międzynarodowych umów o ochronie środowiska.

W nowym trybunale pracowaliby sędziowie w stanie spoczynku, eksperci ds. zmian klimatycznych i ochrony środowiska oraz osoby publiczne. Nie trzeba dodawać, ze pomysł ten bardzo podoba się organizacjom ekologicznym.

Źródło: “The Daily Telegraph”, AS

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.