Czy Sąd Najwyższy USA zakwestionuje wyłączne kapłaństwo mężczyzn w Kościele?

2011-10-11 00:00:00
Czy Sąd Najwyższy USA zakwestionuje wyłączne kapłaństwo mężczyzn w Kościele?


Amerykański Sąd Najwyższy rozpoczął 5 października br. przesłuchania w sprawie nauczycielki szkoły protestanckiej, zwolnionej z powodu nieakceptowania nauczania ewangelicko-luterańskiego. Przy okazji sprawy Cheryl Perich przeciw Hosanna-Tabor Evangelical-Lutheran Church, pełnomocnik reprezentująca prokuratora generalnego zakwestionowała wyłączne kapłaństwo mężczyzn w Kościele katolickim. Przedstawicielka rządu uznała, że w celu uporania się z dyskryminacją przy zatrudnianiu, trzeba będzie „zająć się” sprawą wyłączenia grup religijnych spod działania ustawy o niedyskryminacji przy zatrudnianiu
.

Podczas rozprawy jeden z sędziów zadał pytanie pełnomocnikowi rządu, czy władza zamierza zakończyć dyskryminację kobiet poprzez odgórne narzucenie pewnych zasad organizacjom religijnym, w tym Kościołowi katolickiemu?

Pełnomocnik Leodra Kruger odpowiedziała, że co prawda rząd nie ma na razie takich kompetencji, by decydować o tym, kto może być zatrudniony w danych organizacjach religijnych, jednak „z pewnością celem władzy jest wyeliminowanie dyskryminacji w miejscu pracy”. Wyjaśniła, że za jakiś czas, przy bardziej sprzyjających okolicznościach, rząd będzie chciał uregulować także kwestię dostępu kobiet do kapłaństwa katolickiego, zarezerwowanego obecnie wyłącznie dla mężczyzn.

Prawnik reprezentujący w sądzie interesy organizacji religijnych, Lucke Goodrich z Becket Fund Legal Councel stwierdził, że jest wiele niewiadomych dot. sprawy protestanckiej nauczycielki. Stwierdził, że na razie nie wiadomo, jak ostatecznie zachowa się sąd, czy nie będzie chciał ograniczyć działania tzw. klauzuli religijnej, zezwalającej – zgodnie z pierwszą poprawką do konstytucji – na samodzielne decydowanie o kwalifikacjach osób przyjmowanych do kapłaństwa.

Wcześniej, departament sprawiedliwości orzekł, że luteranie nie mogą zwalniać swoich kapłanów, nawet jeśli głoszą oni naukę sprzeczną z doktryną ich wspólnoty.

Ostatecznie Sąd ma wydać orzeczenie w sprawie Cheryl Perich w lecie 2012 roku. Sędziowie mogą potwierdzić obowiązywanie klauzuli, zezwalającej instytucjom religijnym na swobodny dobór kandydatów do kapłaństwa i posługi religijnej, albo też mogą ją zakwestionować. Gdyby uznano za niezgodne z prawem przepisy wewnętrzne instytucji religijnych, określające kto nie może zostać duchownym, wówczas kobiety chcące zostać „kapłankami” oraz kapłani odsunięci od pewnych posług będą mogli składać odpowiednie pozwy dot. dyskryminacji przy zatrudnianiu i dostępie do pracy. Każda sprawa będzie indywidualnie rozpatrywana.

Źródło: CatholicOnline, AS

Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!