Czy Sąd Najwyższy USA zakwestionuje wyłączne kapłaństwo mężczyzn w Kościele?

2011-10-11 00:00:00
Czy Sąd Najwyższy USA zakwestionuje wyłączne kapłaństwo mężczyzn w Kościele?


Amerykański Sąd Najwyższy rozpoczął 5 października br. przesłuchania w sprawie nauczycielki szkoły protestanckiej, zwolnionej z powodu nieakceptowania nauczania ewangelicko-luterańskiego. Przy okazji sprawy Cheryl Perich przeciw Hosanna-Tabor Evangelical-Lutheran Church, pełnomocnik reprezentująca prokuratora generalnego zakwestionowała wyłączne kapłaństwo mężczyzn w Kościele katolickim. Przedstawicielka rządu uznała, że w celu uporania się z dyskryminacją przy zatrudnianiu, trzeba będzie „zająć się” sprawą wyłączenia grup religijnych spod działania ustawy o niedyskryminacji przy zatrudnianiu
.

Podczas rozprawy jeden z sędziów zadał pytanie pełnomocnikowi rządu, czy władza zamierza zakończyć dyskryminację kobiet poprzez odgórne narzucenie pewnych zasad organizacjom religijnym, w tym Kościołowi katolickiemu?

Pełnomocnik Leodra Kruger odpowiedziała, że co prawda rząd nie ma na razie takich kompetencji, by decydować o tym, kto może być zatrudniony w danych organizacjach religijnych, jednak „z pewnością celem władzy jest wyeliminowanie dyskryminacji w miejscu pracy”. Wyjaśniła, że za jakiś czas, przy bardziej sprzyjających okolicznościach, rząd będzie chciał uregulować także kwestię dostępu kobiet do kapłaństwa katolickiego, zarezerwowanego obecnie wyłącznie dla mężczyzn.

Prawnik reprezentujący w sądzie interesy organizacji religijnych, Lucke Goodrich z Becket Fund Legal Councel stwierdził, że jest wiele niewiadomych dot. sprawy protestanckiej nauczycielki. Stwierdził, że na razie nie wiadomo, jak ostatecznie zachowa się sąd, czy nie będzie chciał ograniczyć działania tzw. klauzuli religijnej, zezwalającej – zgodnie z pierwszą poprawką do konstytucji – na samodzielne decydowanie o kwalifikacjach osób przyjmowanych do kapłaństwa.

Wcześniej, departament sprawiedliwości orzekł, że luteranie nie mogą zwalniać swoich kapłanów, nawet jeśli głoszą oni naukę sprzeczną z doktryną ich wspólnoty.

Ostatecznie Sąd ma wydać orzeczenie w sprawie Cheryl Perich w lecie 2012 roku. Sędziowie mogą potwierdzić obowiązywanie klauzuli, zezwalającej instytucjom religijnym na swobodny dobór kandydatów do kapłaństwa i posługi religijnej, albo też mogą ją zakwestionować. Gdyby uznano za niezgodne z prawem przepisy wewnętrzne instytucji religijnych, określające kto nie może zostać duchownym, wówczas kobiety chcące zostać „kapłankami” oraz kapłani odsunięci od pewnych posług będą mogli składać odpowiednie pozwy dot. dyskryminacji przy zatrudnianiu i dostępie do pracy. Każda sprawa będzie indywidualnie rozpatrywana.

Źródło: CatholicOnline, AS

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.