Dariusz Walusiak wystąpi w Klubie „Polonia Christiana” w Warszawie. Wojna i wiara w 1920 roku

2022-08-16 00:00:00
Dariusz Walusiak wystąpi w Klubie „Polonia Christiana” w Warszawie. Wojna i wiara w 1920 roku

Bez gorliwej wiary i umiłowania Polski, a co za tym idzie, konieczności jej obrony przed bolszewizmem, w 1920 roku, nie byłoby triumfu w Bitwie Warszawskiej. Nie byłoby tego również bez wymodlonej pomocy Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy. „Wojna i wiara 1920” to temat spotkania w naszym Klubie z Dariuszem Walusiakiem, które pozwoli nam lepiej zrozumieć duchowy wymiar pogromu Armii Czerwonej latem 1920 roku. Zapraszamy do Warszawy już w czwartek, 18 sierpnia 2022 roku.

 

Latem 1920 roku obrona terenu Rzeczpospolitej przed masą komunistycznych żołdaków wydawała się już niemożliwa. Takie przekonanie panowało także na Zachodzie Europy, który nie garnął się do pomocy Polsce, a w wielu przypadkach wręcz ją paraliżował. Nieograniczone rezerwy ludzkie, idące w miliony poborowych oraz doświadczonych już na froncie I wojny światowej żołnierzy, jakimi dysponowali dowódcy Armii Czerwonej, pozwalały nawet przy dużych stratach na szybką odbudowę armii i kolejne ofensywy. Przekonali się o tym m.in. „biali” generałowie tacy jak Denikin i Wrangel, których sowiecka armia konsekwentnie spychała i okrążała.

 

W tej niemal beznadziejnej sytuacji podejścia głównego frontu bolszewickiego na przedmieścia Warszawy, w kościołach Rzeczpospolitej miliony ludzi wznosiły modły o pomoc i ochronę przed bezbożnym komunizmem. Zwrot sytuacji militarnej, jaki miał miejsce w połowie sierpnia 1920 roku, a więc tuż przed i po święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przez wielu został nazwany „Cudem nad Wisłą”.

 

Mimo późniejszych zabiegów propagandowych w czasie II Rzeczpospolitej, ale także po II wojnie światowej, nie da się tamtego sukcesu Wojska Polskiego wytłumaczyć tylko działaniem rąk ludzkich. Niezależnie od oczywistych zasług polskich przywódców politycznych i wojskowych, oceniając Bitwę Warszawską, należy wskazać na udokumentowane w wielu relacjach działanie sił nadprzyrodzonych, w tym osobiście samej Matki Bożej. Także i gwałtowny zryw społeczny oraz idąca za nim danina krwi tysięcy dobrowolnie rekrutujących się do wojska Polaków, jest zasługą głębokiej wiary i świadomości społecznej spełnienia moralnej powinności wobec Boga i Ojczyzny.

 

Wiadomo z licznych przekazów, że 15 sierpnia Matka Boża Łaskawa (od XVII wieku patronka Warszawy) pojawiła się na niebie w okolicach Radzymina, budząc przestrach i panikę w szeregach komunistycznych hord. Nacierający na Warszawę czerwonoarmiści porzucali broń i uciekali z pola walki. Od tego dnia to Wojsko Polskie przejęło inicjatywę. Wyprowadzone dzień później kontrnatarcie znad Wieprza w połączeniu z udaną obroną przedmieść Warszawy i wyparciem Armii Czerwonej z Płocka doprowadziło do klęski bolszewików i ich panicznego odwrotu.

 

O wydarzeniach z lata 1920 roku i bezpośredniej ingerencji Matki Bożej, będzie można podyskutować na spotkaniu warszawskiego Klubu „Polonia Christiana” z Dariuszem Walusiakiem, historykiem, publicystą i reżyserem filmowym.

 

Dariusz Walusiak to postać znana w środowiskach patriotycznych, antykomunistycznych i katolickich. Podczas studiów na wydziale historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie aktywnie działał w antykomunistycznym Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Jako dziennikarz pracował najpierw w prasie drugiego obiegu, a po upadku komunizmu m.in. w konserwatywnym dzienniku „Czas Krakowski”. Ma w swoim dorobku ponad 70 programów i dokumentów filmowych. Jego dzieła filmowe poświęcone są w szczególności ukazaniu bohaterskiej postawy Polaków walczących z niemieckim i sowieckim totalitaryzmem.

 

Za działalność opozycyjną Dariusz Walusiak uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a jego działalność twórcza została nagrodami filmowymi oraz odznaczeniami, wśród nich Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta przyznanym przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

Warto przypomnieć, iż w lutym 2022 roku Dariusz Walusiak został przewodniczącym Społecznego Komitetu Obrony Pomnika Ks. Piotra Skargi, który skutecznie stanął w obronie obecności pomnika ks. Piotra Skargi w centrum Krakowa.

 

Zapraszamy na spotkanie z Dariuszem Walusiakiem, które odbędzie się w czwartek, 18 sierpnia 2022 r. Spotykamy się tradycyjnie w sali konferencyjnej (I piętro) Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18:00. Wstęp wolny!

 

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie

W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.