David Cameron uważa, że Wielka Brytania jest krajem chrześcijańskim
2011-12-18 00:00:00
– Wielka Brytania jest krajem chrześcijańskim i nie powinna obawiać się kultywowania i poszanowania wartości chrześcijańskich. Przeciwnie w oparciu o nie powinna przeciwstawić się moralnemu upadkowi kraju – uważa David Cameron. Premier brytyjskiego rządu wystąpił w miniony piątek w Oksfordzie na spotkaniu upamiętniającym 400-lecie wydania Biblii Króla Jakuba.
Cameron zauważył, że powiedzenie "żyjmy i dajmy żyć innym" zbyt często zmieniało swoje znaczenie na "rób co ci się podoba”. – Ta pasywna tolerancja wobec niemoralnych zachowań wpłynęła na skalę zamieszek w sierpniu, mataczenia w działalności banków a także na działalność różnych terrorystów spod znaku islamu – powiedział szef brytyjskiego rządu dodając: – Jesteśmy krajem chrześcijańskim i nie powinniśmy się tego obawiać.
Cytując te słowa francuska agencja AFP zauważa, że wypowiedzi premiera rządu Wielkiej Brytanii nawiązujące do religii i chrześcijaństwa są czymś w wyjątkowym w jego ustach.
„Autoryzowany przekład króla Jakuba” powstał 400 lat temu na zlecenie króla Anglii Jakuba I, by zastąpić nim dwa wcześniejsze, powstałe w XVI wieku i pełniące kolejno rolę oficjalnego tekstu anglikańskiej liturgii i teologii. Biblia króla Jakuba wywarła znaczny wpływ na literaturę angielską i do dziś jest używana obok późniejszych przekładów, które też zresztą często są od niej zależne. Prace nad nią prowadziło około 50 uczonych. Ukończono je w 1611 r.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.