Deficyt finansowy Państwa Watykańskiego i Stolicy Apostolskiej

2009-07-06 00:00:00

Bilans Stolicy Apostolskiej za rok 2008 zamknął się deficytem ponad 900 tys. euro, a Państwa Watykańskiego aż 15 mln euro – wynika z ogłoszonego w Watykanie komunikatu. Wydano go po trzydniowej sesji Rady Kardynałów do Spraw Organizacyjnych i Ekonomicznych Stolicy Świętej. 13 purpuratów z całego świata omówiło na niej bilans finansowy Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego oraz wpływy pieniężne pozyskane w ubiegłym roku od poszczególnych episkopatów i ze zbiórki na tzw. „obol świętego Piotra”.

Bilans Stolicy Apostolskiej objął wydatki dykasterii Kurii Rzymskiej i innych watykańskich instytucji. Na spotkaniu wiele miejsca poświęcono mediom, zwłaszcza Radiu Watykańskiemu. Sytuację papieskiej rozgłośni przedstawił kardynałom kierujący nią ks. Federico Lombardii wraz z dyrektorem administracyjnym Alberto Gasbarrim.

Odrębny jest bilans Państwa Watykańskiego. Zamknął się on deficytem ponad 15 mln euro, co jest związane ze światowym kryzysem finansowym. Znaczne wydatki pochłonęły m.in. odnowienie Kaplicy Paulińskiej w Pałacu Apostolskim oraz wprowadzone w Watykanie środki bezpieczeństwa.

Ofiary na papieską działalność charytatywną, zwane obolem św. Piotra, przyniosły w ubiegłym roku równowartość niemal 76 mln dolarów. Największe kwoty napłynęły z USA, Włoch i Niemiec. Warto odnotować także wysoką, w przeliczeniu na liczbę wiernych, ofiarność Koreańczyków i Japończyków.

Ogłoszony w Watykanie komunikat podsumowuje także napływające z diecezji ofiary na centralne struktury Kościoła. Najwięcej przesłały diecezje Niemiec i Stanów Zjednoczonych. W sumie przekazano na ten cel blisko 21 mln euro.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.