Diecezja włocławska: codzienna modlitwa do św. Michała Archanioła
2009-03-23 00:00:00
W uroczystość św. Józefa, patrona Kościoła powszechnego i diecezji włocławskiej, bp Wiesław Mering, podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w Osięcinach zapowiedział wprowadzenie codziennej modlitwy do św. Michała Archanioła w parafiach diecezji.
– Zwrócę się w najbliższych dniach do kapłanów diecezji włocławskiej z zaleceniem, by w każdej parafii, po sprawowanej Mszy św. odmówiona została modlitwa, tak bardzo zakorzeniona w tradycji Kościoła, do św. Michała Archanioła – powiedział biskup włocławski.
Jak tłumaczył, dziś w życiu ludzi wierzących, w rodzinach katolickich, wśród ludzi Kościoła, wkrada się coraz większy zamęt, obserwuje się odejście od zasad wyznawanej wiary i sprzeniewierzenie nauce Kościoła. Zapominamy, że zamęt i grzech mają swojego autora, złego ducha, który działa i mami pozorami szczęścia, próbując niszczyć Kościół i odwrócić człowieka od Chrystusa. Dlatego potrzeba modlitwy o uchronienie Kościoła od zgubnego działania szatana, który chce rozbić jego jedność. Ta modlitwa, znana przez wieki i otaczająca pancerzem ochronnym Kościół, dziś wydaje się potrzebna bardziej niż kiedykolwiek, dodał biskup włocławski.
Specjalną modlitwę do św. Michała Archanioła napisał papież Leon XIII pod wpływem przerażającego widzenia demonów, które gromadziły się nad Wiecznym Miastem, aby je osaczyć. Stało się to 29 lipca 1886 r. Następnie Ojciec Święty polecił Sekretarzowi Kongregacji Obrzędów rozesłać ją do wszystkich Ordynariuszy świata, aby kapłani odmawiali ją wraz z wiernymi, klęcząc, po każdej tzw. Mszy św, cichej, tzn. nie śpiewanej. Inwokację do św. Michała Archanioła poprzedzały modlitwy do Matki Bożej
Sobór Watykański II, dokonując reformy liturgicznej, zniósł modlitwy wprowadzone przez papieża Leona XIII.
Źródło: KAI/Katolik.pl
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.