Dniepropietrowsk: broniący kościoła katolicy przed sądem
2009-02-11 00:00:00
Wierni katolickiej parafii św. Józefa w Dniepropietrowsku nie ustają w wysiłkach na rzecz odzyskania swego kościoła. Amerykańska firma Dugsbery Inc pozwała parafię o odszkodowanie w wysokości ok. 200 tys. dolarów. Jak zaznacza tamtejszy proboszcz, o. Kazimierz Guzik OFMCap., powodem roszczeń są rzekome straty spowodowane protestami wiernych utrudniających działalność korporacji. Do kolejnych manifestacji w obronie świątyni doszło 10 stycznia w Dniepropietrowsku i w Kijowie.
Wczoraj odbyło się pierwsze posiedzenie sądu. – Było dużo stacji telewizyjnych i dziennikarzy. Miejscowy prokurator wprost powiedział, że nie widzi żadnych podstaw dla wysuniętego oskarżenia i uważa, że strona katolicka jest niewinna – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Guzik. Proboszcz parafii św. Józefa dodał, że w sali sądowej było dużo wiernych. Potem zebrali się oni z plakatami i ikonami przed biurem korporacji Dugsbery Inc, gdzie odmówiono różaniec i koronkę do Bożego Miłosierdzia.
Przed otoczony budowlanym płotem kościół ludzie przychodzą codziennie na Mszę. – Cała działalność parafii przeniosła się na ulicę. Tam sprawowane są wszystkie sakramenty – zaznaczył o. Guzik. – Na miejscu naszych modlitw postawiliśmy krzyż. Dla tych, którzy rzucają za płot śmieci oraz zachodzą tam, sprawiając, że kościół staje się publiczną toaletą i śmietnikiem, krzyż ma być przestrogą, że to nie jest zwyczajny budynek, lecz miejsce święte – dodał proboszcz parafii św. Józefa.
Solidarność z katolikami w Dniepropietrowsku okazali wierni parafii w Kijowie. Kilkadziesiąt osób wzięło wczoraj udział w modlitewnym proteście przed tamtejszą ambasadą Stanów Zjednoczonych. Na ręce jej urzędników przekazano list do prezydenta Baracka Obamy. Kijowscy wierni proszą amerykański rząd o zwrócenie uwagi na krzywdzącą działalność kalifornijskiej firmy w Dniepropietrowsku.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.