Dr Małecki: ”Myśl średniowieczna wobec krucjat”

2010-10-21 00:00:00
Dr Małecki: ”Myśl średniowieczna wobec krucjat”

We wtorek, 19 października, w sali Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wykład dr. Mariana Małeckiego, pracownika Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego tematem była ,,Myśl średniowieczna wobec krucjat”. Organizatorem wydarzenia były warszawski oddział Krucjaty – Młodzi w Życiu Publicznym oraz Studenckie Koło Myśli Politycznej UW.

Dr Małecki, na początku swojego wystąpienia, zaprosił słuchaczy do podróży po średniowieczu, podczas której zwięźle przedstawił najważniejsze wydarzenia w historii epoki. W dalszej części zwrócił uwagę na wielkie osiągnięcia średniowiecza w kształtowaniu cywilizacji łacińskiej. Wymienił sztukę gotycką, wielkie dzieła literackie i wspaniałe wzorce zachowań, które wykształciły się w omawianym okresie.

Wykładowca UJ podkreślił rolę, jaką w krucjatach odegrały zakony rycerskie, przede wszystkim Joannici i Templariusze; wspomniał przy tym o cnotach charakteryzujących ich członków. Zwrócił uwagę na to, jak wielkie ofiary byli w stanie ponieść rycerze zakonni w obronie świętej wiary przeciw atakom islamskich barbarzyńców.

Dr Małecki zakończył swoje wystąpienie konstatacją, że nasza łacińska cywilizacja, w obliczu panującej dyktatury relatywizmu i wielokulturowości, skazana jest na powolną śmierć. Słuchacze, którzy aktywnie włączyli się w dyskusję po wykładzie nie do końca się z tym zgadzali.

Po spotkaniu prowadzący je Maciej Maleszyk zaprosił do aktywnego włączenia się w działania Krucjaty – Młodzi w Życiu Publicznym oraz zachęcił do zapoznania się z drugim numerem kontrrewolucyjnego pisma „Krzyżowiec”.

Marcin Iwanowski
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!