Dr Małecki: ”Myśl średniowieczna wobec krucjat”

2010-10-21 00:00:00
Dr Małecki: ”Myśl średniowieczna wobec krucjat”

We wtorek, 19 października, w sali Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wykład dr. Mariana Małeckiego, pracownika Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego tematem była ,,Myśl średniowieczna wobec krucjat”. Organizatorem wydarzenia były warszawski oddział Krucjaty – Młodzi w Życiu Publicznym oraz Studenckie Koło Myśli Politycznej UW.

Dr Małecki, na początku swojego wystąpienia, zaprosił słuchaczy do podróży po średniowieczu, podczas której zwięźle przedstawił najważniejsze wydarzenia w historii epoki. W dalszej części zwrócił uwagę na wielkie osiągnięcia średniowiecza w kształtowaniu cywilizacji łacińskiej. Wymienił sztukę gotycką, wielkie dzieła literackie i wspaniałe wzorce zachowań, które wykształciły się w omawianym okresie.

Wykładowca UJ podkreślił rolę, jaką w krucjatach odegrały zakony rycerskie, przede wszystkim Joannici i Templariusze; wspomniał przy tym o cnotach charakteryzujących ich członków. Zwrócił uwagę na to, jak wielkie ofiary byli w stanie ponieść rycerze zakonni w obronie świętej wiary przeciw atakom islamskich barbarzyńców.

Dr Małecki zakończył swoje wystąpienie konstatacją, że nasza łacińska cywilizacja, w obliczu panującej dyktatury relatywizmu i wielokulturowości, skazana jest na powolną śmierć. Słuchacze, którzy aktywnie włączyli się w dyskusję po wykładzie nie do końca się z tym zgadzali.

Po spotkaniu prowadzący je Maciej Maleszyk zaprosił do aktywnego włączenia się w działania Krucjaty – Młodzi w Życiu Publicznym oraz zachęcił do zapoznania się z drugim numerem kontrrewolucyjnego pisma „Krzyżowiec”.

Marcin Iwanowski
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025