Dramat Asi Bibi trwa

2012-03-02 00:00:00
Dramat Asi Bibi trwa

Wkrótce rząd w Islamabadzie otrzyma listę pół miliona podpisów pod petycją o uwolnienie Asi Bibi, która od kilkunastu miesięcy siedzi w celi śmierci. Jej przypadek nie jest odosobniony w fanatycznie antychrześcijańskim Pakistanie. Bibi przebaczyła jednak swoim prześladowcom. 

Asia Bibi - znana także jako Aasiya Noreen - oskarżona o bluźnierstwo i skazana w listopadzie 2010 roku na śmierć, od 15 miesięcy oczekuje na wynik apelacji. Jej historię poznał świat, pod petycją o ułaskawienie zebrano ponad pół miliona podpisów. Za Noreen ujął się także Benedykt XVI. Samo ułaskawienie nie zmieni jednak dramatycznej sytuacji - Asi i jej rodzinie grozi śmierć ze strony islamskich radykałów. Do zabicia kobiety wezwał już jeden z imamów. Taki los spotkał dwóch innych Pakistańczyków, oczyszczonych przez sąd z zarzutu obrazy Mahometa. Za krytykę nieludzkiego prawa i ujmowanie się za chrześcijanką zamordowano dwóch wysokiej rangi urzędników, w tym jedynego chrześcijanina w tamtejszym rządzie. Choć petycja o jej uwolnienie liczy sobie ponad pół miliona podpisów ludzi z całego świata, trudno na niej znaleźć nazwiska polityków czy celebrytów, skądinąd zaangażowanych w krytykę  szariatu przewidującego dotkliwe kary za wykroczenia obyczajowe. 
 
- Asia Bibi dalej przebywa w więzieniu, udało się jej przekazać list do rodziny, zawierający także przesłanie do chrześcijan. Pisała w nim, że wybaczyła swoim prześladowcom - komentuje ksiądz Tomasz Grzyb ze stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. - Trudno też mówić o zakończeniu procesu Asi. W przypadku  zamordowanego gubernatora Pendżabu, Salmana Taseera, zastrzelonego za sprzeciwianie się prawu o bluźnierstwach, śledztwo nie posuwa się do przodu. Jego sprawa tłumaczona jest konfliktem między pakistańskimi rodami - dodaje duchowny. List oraz zapiski więzienne ukazały się 20 lutego w hiszpańskim wydawnictwie Libro Libres, przy współpracy francuskiej dziennikarki Anne-Isabelle Tollet. 
 
- Przypadek Asi Bibi jest typowy dla krajów muzułmańskich stosujących szariat. Katolicy w takich krajach borykają się z brakiem otwartości. Problemem jest nawet wino, używane w trakcie liturgii, głoszenie Ewangelii, sprawowanie kultu a nawet ustawienie krzyża przed kaplicą mogą być odczytywane jako bluźnierstwo - dodaje ksiądz Tomasz Grzyb.  

 
Mateusz Ziomber
 
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.