Droga Neokatechumenalna źródłem niepokojów w Kościele japońskim

2008-05-19 00:00:00

Jeszcze w tym roku ma zostać zamknięte Międzynarodowe Seminarium Drogi Neokatechumenalnej w japońskiej diecezji Takamatsu. O decyzji, którą podjął Benedykt XVI, poinformował tygodnik japońskich katolików „Katorikku Shinbun”.

W swym najnowszym numerze zamieszcza on obszerne sprawozdanie z nadzwyczajnej wizyty czterech biskupów japońskich w Watykanie i ich spotkania z papieżem 25 kwietnia. Odbyło się ono w związku z „zamieszaniem i podziałami” wokół działającego ponad 20 lat w Takamatsu Międzynarodowego Seminarium Drogi Neokatechumenalnej.

Z Ojcem Świętym rozmawiali: arcybiskupi Peter Takeo Okada z Tokio, Leo Jun Ikenaga z Osaki i Joseph Mitsuaki Takami z Nagasaki oraz bp Francis Xavier Osamu Mizobe z Takamatsu, a także sekretarz Kurii Biskupiej w Tokio ks. Celestino Cavagna P.I.M.E. O narastającej wadze problemu świadczyć może fakt, że obecna wizyta czołowych japońskich hierarchów u papieża była już trzecią w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Stanowisko biskupów w sprawie seminarium przedstawił w Watykanie abp Okada już 15 grudnia ub.r. Podkreślił, że „w małym Kościele w Japonii działalność potężnej organizacji, jaką jest Droga Neokatechumenalna, wprowadza niepokój oraz ostre i bolesne podziały wewnątrz Kościoła”. Dodał, że - zdaniem biskupów japońskich - działalność tej placówki i związany z nią „sposób myślenia” oraz postawa Drogi Neokatechumenalnej w stosunku do japońskiej kultury, liturgii itp. prowadziły do powstania „poważnych i głębokich problemów wewnątrz Kościoła w Japonii”.

Według abp. Takamiego, w czasie kwietniowego spotkania papież podziękował biskupom japońskim za „cały trud, jaki włożyli w związku z tą sprawą”. Z kolei abp Ikenaga, który rozmawiał z Benedyktem XVI ponad godzinę, poinformował, że papież zdecydował, iż „seminarium w Takamatsu ma zostać zamknięte w tym roku”.

Diecezja w Takamatsu liczy ok. 5000 wiernych. Ponad 20 lat temu jej poprzedni biskup zgodził się na funkcjonowanie Seminarium Międzynarodowego na terenie swojej diecezji, ale jego następca cofnął to pozwolenie. Jego stanowisko poparła Konferencja Episkopatu Japonii.

Ruch Neokatechumenalny, pragnąc kontynuować swoją działalność w Japonii, szukał poparcia w innych diecezjach. Jeden z biskupów wyraził początkowo zgodę na przyjęcie Ruchu, ale później, po konsultacjach z innymi hierarchami, wycofał ją.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.