Droga Neokatechumenalna źródłem niepokojów w Kościele japońskim

2008-05-19 00:00:00

Jeszcze w tym roku ma zostać zamknięte Międzynarodowe Seminarium Drogi Neokatechumenalnej w japońskiej diecezji Takamatsu. O decyzji, którą podjął Benedykt XVI, poinformował tygodnik japońskich katolików „Katorikku Shinbun”.

W swym najnowszym numerze zamieszcza on obszerne sprawozdanie z nadzwyczajnej wizyty czterech biskupów japońskich w Watykanie i ich spotkania z papieżem 25 kwietnia. Odbyło się ono w związku z „zamieszaniem i podziałami” wokół działającego ponad 20 lat w Takamatsu Międzynarodowego Seminarium Drogi Neokatechumenalnej.

Z Ojcem Świętym rozmawiali: arcybiskupi Peter Takeo Okada z Tokio, Leo Jun Ikenaga z Osaki i Joseph Mitsuaki Takami z Nagasaki oraz bp Francis Xavier Osamu Mizobe z Takamatsu, a także sekretarz Kurii Biskupiej w Tokio ks. Celestino Cavagna P.I.M.E. O narastającej wadze problemu świadczyć może fakt, że obecna wizyta czołowych japońskich hierarchów u papieża była już trzecią w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Stanowisko biskupów w sprawie seminarium przedstawił w Watykanie abp Okada już 15 grudnia ub.r. Podkreślił, że „w małym Kościele w Japonii działalność potężnej organizacji, jaką jest Droga Neokatechumenalna, wprowadza niepokój oraz ostre i bolesne podziały wewnątrz Kościoła”. Dodał, że - zdaniem biskupów japońskich - działalność tej placówki i związany z nią „sposób myślenia” oraz postawa Drogi Neokatechumenalnej w stosunku do japońskiej kultury, liturgii itp. prowadziły do powstania „poważnych i głębokich problemów wewnątrz Kościoła w Japonii”.

Według abp. Takamiego, w czasie kwietniowego spotkania papież podziękował biskupom japońskim za „cały trud, jaki włożyli w związku z tą sprawą”. Z kolei abp Ikenaga, który rozmawiał z Benedyktem XVI ponad godzinę, poinformował, że papież zdecydował, iż „seminarium w Takamatsu ma zostać zamknięte w tym roku”.

Diecezja w Takamatsu liczy ok. 5000 wiernych. Ponad 20 lat temu jej poprzedni biskup zgodził się na funkcjonowanie Seminarium Międzynarodowego na terenie swojej diecezji, ale jego następca cofnął to pozwolenie. Jego stanowisko poparła Konferencja Episkopatu Japonii.

Ruch Neokatechumenalny, pragnąc kontynuować swoją działalność w Japonii, szukał poparcia w innych diecezjach. Jeden z biskupów wyraził początkowo zgodę na przyjęcie Ruchu, ale później, po konsultacjach z innymi hierarchami, wycofał ją.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.