Dwie trzecie Amerykanów uważa rozwody za moralnie dopuszczalne

2008-05-29 00:00:00

Amerykanie są bardziej krytyczni wobec noszenia futer ze zwierząt niż w stosunku do rozpadających się małżeństw lub doświadczeń na komórkach macierzystych. Taki wynik przyniósł doroczny sondaż na temat wierzeń i systemu wartości wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych, przeprowadzony przez Instytut Gallupa na 1017 dorosłych osobach.

Okazuje się, że 70 % obywateli tego kraju, badanych w dniach 8-11 maja, uznało, że rozwód jest "moralnie dopuszczalny". Tolerancja wobec praktyk rozwodowych wzrosła za Oceanem o 11% w porównaniu z wynikami podobnej ankiety z 2001 roku. Podczas gdy 22% pytanych potępiło rozwód z moralnego punktu widzenia, 39% uznało, że kupowanie ubrań zrobionych z futer zwierząt jest "moralnie złe". 30% sprzeciwiło się niszczeniu ludzkich zarodków do badań na komórkach macierzystych.

Mike McManus, współtwórca "Marriage Savers" – organizacji promującej chrześcijańską wizję małżeństwa – uważa, że Kościół za mało mówi o znaczeniu małżeństwa na całe życie. – Kościół rzadko naucza na temat rozwodów, związków niesakramentalnych lub małżeństwa. To, co jest pierwszą instytucją dla Boga, dla Kościoła jest często ostatnią – twierdzi McManus na łamach portalu CitizenLink.org, apelując jednocześnie o położenie większego nacisku na kursy przedmałżeńskie dla narzeczonych.

Z ankiety Gallupa wynika ponadto, że spośród osób, które uznają religię za bardzo ważną w życiu, 55% dopuszcza rozwód z moralnego punktu widzenia.

Sondaż wskazuje także na coraz mniejsze poparcie Amerykanów dla legalizacji związków w obrębie jednej płci. Nadal jednak 40 proc. pytanych uważa, że związki takie powinny mieć status tradycyjnego małżeństwa. Rok temu zwolenników „małżeństw homoseksualnych” było o 6 punktów procentowych więcej.

Tymczasem poglądy Amerykanów na temat aborcji nie ulegają dużym zmianom. Tylko 13% badanych podkreśliło, że prezydencki kandydat, na którego będą głosować, musi wyrażać takie same poglądy na temat aborcji, co oni. 49% uważa, że aborcja jest jednym z wielu ważnych zagadnień, mających wpływ na głos wyborczy.

Połowa respondentów opowiada się za prawem kobiety do „wolności wyboru” (postawa pro-choice), podczas gdy 44% kładzie nacisk na obronę życia nienarodzonego (postawa pro-life). Podział głosów w tej sprawie utrzymuje się w podobnych proporcjach od dawna. Wyjątkowe pod tym względem były tylko lata 1995-97, gdy wyraźnie przeważali zwolennicy aborcji.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.