Dwie trzecie Chorwatów chce do Unii

2012-01-23 00:00:00
Dwie trzecie Chorwatów chce do Unii

Większość głosujących w niedzielnym referendum Chorwatów poparło przystąpienie swego kraju do Unii Europejskiej. Za integracją opowiedziało się 66,24 proc. głosujących – wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej po obliczeniu prawie 98 proc. głosów. 

Przy frekwencji wynoszącej 43,5 proc., przeciwko członkostwu w UE wypowiedziała się aż jedna trzecia Chorwatów, którzy zdecydowali się wziąć udział w głosowaniu (dokładnie 33,16 proc.).  
 
Zaczynamy naszą drogę do Europy. To dobry sygnał ze strony obywateli i wspaniała wiadomość dla Europy w sytuacji, gdy boryka się ona z poważnymi problemami – stwierdziła po ogłoszeniu wyników referendum minister spraw zagranicznych i europejskich Vesna Pusić. 
 
W sobotę w centrum stolicy kraju – Zagrzebia – około tysiąca ludzi zebrało się na manifestacji żądając przełożenia głosowania. Uczestnicy protestu, wśród których było wielu weteranów walk o niepodległość, podkreślali, że społeczeństwo nie zostało w wystarczający sposób uświadomione, co oznacza wejście kraju do Wspólnoty. Policja zatrzymała kilka osób, próbujących zdjąć unijną flagę z masztu. Część chorwackiej opozycji zauważała, że referendum nie może być uczciwe, gdyż kampania informacyjna trwała jedynie 19 dni. Według zwolenników niepodległości nie sposób w tym czasie poinformować obywateli o tym, jakie zagrożenia niesie za sobą integracja z UE.
 
Rezultaty referendum będzie musiał jeszcze zatwierdzić chorwacki parlament. Aby Chorwacja stała się członkiem UE wszystkie kraje wspólnoty muszą przeprowadzić ratyfikację traktatu akcesyjnego podpisanego 9 grudnia ubiegłego roku. Chorwacja będzie drugim, po Słowenii, krajem UE spośród byłych republik Jugosławii. 

 
Źródło: Polskie Radio
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!