Dwie trzecie Chorwatów chce do Unii

2012-01-23 00:00:00
Dwie trzecie Chorwatów chce do Unii

Większość głosujących w niedzielnym referendum Chorwatów poparło przystąpienie swego kraju do Unii Europejskiej. Za integracją opowiedziało się 66,24 proc. głosujących – wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej po obliczeniu prawie 98 proc. głosów. 

Przy frekwencji wynoszącej 43,5 proc., przeciwko członkostwu w UE wypowiedziała się aż jedna trzecia Chorwatów, którzy zdecydowali się wziąć udział w głosowaniu (dokładnie 33,16 proc.).  
 
Zaczynamy naszą drogę do Europy. To dobry sygnał ze strony obywateli i wspaniała wiadomość dla Europy w sytuacji, gdy boryka się ona z poważnymi problemami – stwierdziła po ogłoszeniu wyników referendum minister spraw zagranicznych i europejskich Vesna Pusić. 
 
W sobotę w centrum stolicy kraju – Zagrzebia – około tysiąca ludzi zebrało się na manifestacji żądając przełożenia głosowania. Uczestnicy protestu, wśród których było wielu weteranów walk o niepodległość, podkreślali, że społeczeństwo nie zostało w wystarczający sposób uświadomione, co oznacza wejście kraju do Wspólnoty. Policja zatrzymała kilka osób, próbujących zdjąć unijną flagę z masztu. Część chorwackiej opozycji zauważała, że referendum nie może być uczciwe, gdyż kampania informacyjna trwała jedynie 19 dni. Według zwolenników niepodległości nie sposób w tym czasie poinformować obywateli o tym, jakie zagrożenia niesie za sobą integracja z UE.
 
Rezultaty referendum będzie musiał jeszcze zatwierdzić chorwacki parlament. Aby Chorwacja stała się członkiem UE wszystkie kraje wspólnoty muszą przeprowadzić ratyfikację traktatu akcesyjnego podpisanego 9 grudnia ubiegłego roku. Chorwacja będzie drugim, po Słowenii, krajem UE spośród byłych republik Jugosławii. 

 
Źródło: Polskie Radio
 
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!