Dwie twarze wietnamskiego reżimu

2012-03-06 00:00:00
Dwie twarze wietnamskiego reżimu

Mimo rozmów o nawiązaniu relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską, Wietnam nie zrobił nic, aby poprawić trudną sytuację chrześcijan. Kapłani i wierni nadal są prześladowani. 

O powtarzających się prześladowaniach kapłanów i wiernych w Wietnamie informują niezależni dziennikarze. Ordynariusz Kantum ks. bp Michael Hoang Duc Oanh w liście pasterskim, odczytanym w minioną niedzielę, potępił brutalny atak na ks. Luy Gonzagi Nguyůna Quanga Hoa z parafii Kon Hring. Kapłan ten został pobity metalowymi prętami przez trzech napastników. Grupy chuliganów atakujące katolików w Wietnamie są najczęściej wynajmowane przez lokalne władze komunistyczne.  
 
Już w 2007 roku komunistyczne władze prowincji Kontum zapowiedziały, że będą dążyć do sprawowania całkowitej kontroli nad tym obszarem, który nazywają "regionem niereligijnym" ? podaje ?Nasz Dziennik?. 
 
Do ataku na kapłana doszło w czasie, gdy toczyła się trzecia faza rozmów nad relacjami Stolicą Apostolską a Wietnamem. Rozmowy grup roboczych zakończyły się 27 i 28 lutego w Hanoi. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że wg wietnamskiej delegacji sytuacja katolików już uległa poprawie. Jak to wygląda w praktyce, obrazują opisywane wydarzenia. 
 
Korespondenci agencji Fides z Wietnamu zwracają jednocześnie uwagę, że cykliczne wizyty abp. Leopolda Girellego - nierezydującego w kraju nuncjusza apostolskiego - są wsparciem dla Wietnamczyków.


Źródło: naszdziennik.pl
ged
 
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.