Dyskusja o aborcji i związkach homoseksualnych

2008-02-07 00:00:00
Dyskusja o aborcji i związkach homoseksualnych

Przed wyborami, które mają się odbyć w Hiszpanii w przyszłym miesiącu, najwięcej uwagi poświęca się dyskusji na temat aborcji oraz tzw. „małżeństw” homoseksualnych. Sprawy gospodarcze, jak pogarszająca się sytuacja ekonomiczna kraju, pozostają na drugim planie. Co ciekawe, jeśli faktycznie jest tak, jak pokazują najnowsze badania opinii publicznej, Hiszpanie są za pewnymi ograniczeniami dotyczącymi aborcji, ale z drugiej strony wydaje się, że zaakceptowali istnienie tzw. „małżeństw” homoseksualnych – donosi LifeSiteNews.com.


Według najnowszych badań opinii publicznej większość Hiszpanów (49 proc. wobec 42 proc. za) jest przeciwnych dalszemu liberalizowaniu przepisów ograniczających aborcję. Z postulatem dalszej liberalizacji prawa dopuszczającego zabijania dzieci nienarodzonych występuje lewicowy premier José Louis Rodríguez Zapatero. W samej Socjalistycznej Partii Pracy istnieje podział w tej kwestii. Około 50 proc. członków jest za rozluźnieniem przepisów a 43 proc. przeciw. Ten podział odnośnie aborcji wynika po części z ujawnionych w ostatnim czasie rewelacji dotyczących niezgodnego z prawem zabijania dzieci poczętych w późnym okresie ciąży.

Inne kwestie, jak choćby sprawa tzw. „małżeństw” homoseksualnych nie wzbudzają już tyle kontrowersji. Wydaje się nawet, że Hiszpanie przywykli do nowej rzeczywistości. Około 69 proc. obywateli popiera utrzymanie tzw. „małżeństw” homoseksualnych. Jedynie 25 proc. Hiszpanów chciałoby ich modyfikacji, a tylko 14 – likwidacji. To szokujące dane zważywszy na fakt, że 94 proc. Hiszpanów to katolicy.

Skandale związane z prywatnymi klinikami wstrząsnęły niedawno opinią publiczną, ale nie do tego stopnia, by domagać się całkowitego zakazu aborcji. Dyskusja toczy się jedynie o to, aby ograniczyć prawo do aborcji skracając okres ciąży, w którym zabijanie dzieci nienarodzonych jest „dozwolone”.

Socjalistyczna Partia Pracy kierowana przez premiera Zapatero broni prawa do łatwego dostępu do aborcji. Jednak wobec ujawnionych skandali w Barcelonie i Madrycie część członków tej partii opowiedziała się za wprowadzeniem pewnych ograniczeń. Proponowane zmiany są jednak kosmetyczne, nawet sami aborcjoniści je akceptują.

Wicepremier Maria Teresa Fernandez de a Vega ogłosiła ostatnio, że już jest najwyższy czas, aby „ulepszyć” krajowe prawo dotyczące aborcji. – Rząd nie zamierza przyznać prawa do aborcji każdej kobiecie, która musi podjąć tak bolesną decyzję, jaką jest „przerwanie ciąży”- stwierdziła.

Ostatnie badania wskazują także na to, że konflikt socjalistycznego rządu z Kościołem dopomógł opozycyjnej Partii Ludowej, która tak naprawdę nieznacznie różni się od partii rządzącej. Partia Ludowa określająca się jako bardziej pro-life obiecuje wprowadzić wszelkie możliwe ograniczenia dopuszczające „przerywania ciąży”, ale nie zamierza znieść prawa do aborcji.

Jeśli chodzi o tzw. „małżeństwa” homoseksualne, to rządzący socjaliści obiecali, że nie będą wprowadzać dalszych zmian w instytucji małżeństwa. Partia opozycyjna oświadczyła natomiast, że nie zamierza znieść instytucji tzw. „małżeństw” homoseksualnych, a jedynie usunąć określenie „małżeństwo” pozostawiając parom homoseksualnym przyznane przywileje, gwarantowane przez prawo.

W kraju narasta poważne napięcie pomiędzy Kościołem a rządem. Kościół chce pomóc wiernym dokonać właściwego wyboru, opracowując przewodnik dotyczący tego, jak powinni głosować katolicy. Coraz częściej też słychać ostrzejsze wypowiedzi pod adresem rządu krytykowanego za antyrodzinną politykę i liczne nadużycia. Niedawno Zapatero złożył skargę na postępowanie biskupów do Watykanu za pośrednictwem swego ambasadora.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.