Dyskusja z Grzegorzem Braunem

2011-12-14 00:00:00
Dyskusja z Grzegorzem Braunem

W poniedziałek w warszawskim Domu Technika NOT odbyła się premierowa projekcja filmu "Towarzysz Generał idzie na wojnę" autorstwa Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka. Obaj twórcy uczestniczyli w spotkaniu.


Najnowsze dzieło autorów głośnego „Towarzysza generała” (jedyna emisja w TVP w lutym 2010 roku zgromadziła przed telewizorami rekordową liczbę ponad 3 i pół miliona widzów) rozprawia się z mitem o rzekomej konieczności i nieuchronności wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., jako tzw. „mniejszego zła” w obliczu zagrożenia sowiecką interwencją militarną.



Po seansie liczni zebrani na sali Warszawiacy wzięli udział w dyskusji z reżyserem Grzegorzem Braunem. Film wzbudził wśród niektórych kontrowersje. Oprócz głosów afirmacji i akceptacji dla dzieła, które oczyszcza historyczną świadomość Polaków z narosłych kłamstw i mitów, pojawiły się głosy krytyczne wobec tez bronionych przez autorów filmu.

Grzegorz Braun, swoim zwyczajem, starał się rozszerzyć kontekst bronionego stanowiska o informacje, które, ze względu na rozmiar i naturę medium, nie mogły się znaleźć w filmie. Przedstawił także sytuację panującą w Polskiej Telewizji. Publiczny nadawca był producentem a zarazem cenzorem pierwowzoru najnowszego dzieła Brauna. Reżyser wyjaśnił, że niezależna produkcja i ogólnopolskie tournee z pokazami filmu (projekcje odbywają się także w Krakowie, Radomiu, Łodzi) są w obecnej sytuacji jedynym skutecznym sposobem promocji i dystrybucji dzieła. Telewizja Polska, nie zważając na fakt przypadnięcia w tym roku 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, nie wyraziła chęci prezentacji dzieła. Uczyniła to natomiast komercyjna stacja Planete).



Dzień później Reżyser filmu spotkał się z widzami w Radomiu, gdzie po seansie przez długi czas dyskutowano o przedstawionych w dokumencie wydarzeniach.


piotrskarga.pl
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.