Dyskusja z Grzegorzem Braunem

2011-12-14 00:00:00
Dyskusja z Grzegorzem Braunem

W poniedziałek w warszawskim Domu Technika NOT odbyła się premierowa projekcja filmu "Towarzysz Generał idzie na wojnę" autorstwa Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka. Obaj twórcy uczestniczyli w spotkaniu.


Najnowsze dzieło autorów głośnego „Towarzysza generała” (jedyna emisja w TVP w lutym 2010 roku zgromadziła przed telewizorami rekordową liczbę ponad 3 i pół miliona widzów) rozprawia się z mitem o rzekomej konieczności i nieuchronności wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., jako tzw. „mniejszego zła” w obliczu zagrożenia sowiecką interwencją militarną.



Po seansie liczni zebrani na sali Warszawiacy wzięli udział w dyskusji z reżyserem Grzegorzem Braunem. Film wzbudził wśród niektórych kontrowersje. Oprócz głosów afirmacji i akceptacji dla dzieła, które oczyszcza historyczną świadomość Polaków z narosłych kłamstw i mitów, pojawiły się głosy krytyczne wobec tez bronionych przez autorów filmu.

Grzegorz Braun, swoim zwyczajem, starał się rozszerzyć kontekst bronionego stanowiska o informacje, które, ze względu na rozmiar i naturę medium, nie mogły się znaleźć w filmie. Przedstawił także sytuację panującą w Polskiej Telewizji. Publiczny nadawca był producentem a zarazem cenzorem pierwowzoru najnowszego dzieła Brauna. Reżyser wyjaśnił, że niezależna produkcja i ogólnopolskie tournee z pokazami filmu (projekcje odbywają się także w Krakowie, Radomiu, Łodzi) są w obecnej sytuacji jedynym skutecznym sposobem promocji i dystrybucji dzieła. Telewizja Polska, nie zważając na fakt przypadnięcia w tym roku 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, nie wyraziła chęci prezentacji dzieła. Uczyniła to natomiast komercyjna stacja Planete).



Dzień później Reżyser filmu spotkał się z widzami w Radomiu, gdzie po seansie przez długi czas dyskutowano o przedstawionych w dokumencie wydarzeniach.


piotrskarga.pl
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.