Działania MEN mogą prowadzić do usunięcia religii ze szkół

2012-03-07 00:00:00
Działania MEN mogą prowadzić do usunięcia religii ze szkół


Ks. bp Marek Mendyk, przewodniczący komisji wychowania Episkopatu powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla portalu Fronda.pl, że próby eliminowania Kościoła z życia publicznego są dokonywane na coraz szerszą skalę. Po zapowiedziach likwidacji Funduszu Kościelnego i połowy etatów w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego opinia publiczna dowiaduje się, że rząd podpisał rozporządzenie, na mocy którego może zostać wyprowadzona religia ze szkół.

- W ostatnich tygodniach zostało podpisane rozporządzenie MEN, które określa ramowy plan przedmiotów w szkole. Niestety, w tym planie nie ma miejsca na lekcje religii i etyki. W związku z tym może być taka sytuacja, że władze szkoły będą kazały organizować lekcje religii czy etyki poza obowiązkowymi przedmiotami, które będą odbywały się w ramach godzin nauki. Czyli, de facto, religia byłaby po głównych lekcjach. Za te lekcje miałby płacić samorząd. Nie możemy na to pozwolić. Rozporządzenie obejmuje wszystkie szkoły publiczne od podstawówek po liceum - wyjaśnia bp Mendyk.

Zdaniem biskupa jedyne przesłanki jakie stoją za tą decyzją to przesłanki polityczne. Na pytanie: jakie argumenty ma MEN, biskup Mendyk odpowiada: - Może jest to próba, aby na tych przedmiotach zaoszczędzić. Jednak jeśli nie mamy jakiegoś modelu wychowawczego dla polskiej szkoły i jeśli pozbędziemy się takiego przedmiotu jak religia, to pozbawimy młodzież budowania człowieczeństwa w oparciu o wartości. To mnie martwi. W klasach ponadgimnazjalnych, przesuwając religię na ostatnią lekcję, można ją stopniowo eliminować.

Przewodniczący komisji wychowania Episkopatu obala też mit, że młodzież masowo rezygnuje z lekcji religii. - To próbuje się nam wmówić. Ale młodzież chce chodzić na religię, wybiera ten przedmiot znacznie częściej niż etykę. W katechizacji szkolnej na poziomie szkoły podstawowej bierze udział 96 proc. dzieci, a na poziomie gimnazjów i liceów ponad 80 proc. - wyjaśnia.

Nowe rozporządzenie MEN ma wejść w życie już 1 września 2012 roku. - Proszę zwrócić uwagę, że te próby eliminowania Kościoła z życia publicznego dokonują się na coraz szerszą skalę. Zmniejsza się ilość kapelanów w szpitalach, w wojsku. Rząd zabiera się za religię w szkołach. Nie można się temu przyglądać. Trzeba powiedzieć: Non possumus! - podkreśla bp Mendyk.

Źródło: PiotrSkarga.pl, Fronda.pl

Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.