Działania MEN mogą prowadzić do usunięcia religii ze szkół

2012-03-07 00:00:00
Działania MEN mogą prowadzić do usunięcia religii ze szkół


Ks. bp Marek Mendyk, przewodniczący komisji wychowania Episkopatu powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla portalu Fronda.pl, że próby eliminowania Kościoła z życia publicznego są dokonywane na coraz szerszą skalę. Po zapowiedziach likwidacji Funduszu Kościelnego i połowy etatów w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego opinia publiczna dowiaduje się, że rząd podpisał rozporządzenie, na mocy którego może zostać wyprowadzona religia ze szkół.

- W ostatnich tygodniach zostało podpisane rozporządzenie MEN, które określa ramowy plan przedmiotów w szkole. Niestety, w tym planie nie ma miejsca na lekcje religii i etyki. W związku z tym może być taka sytuacja, że władze szkoły będą kazały organizować lekcje religii czy etyki poza obowiązkowymi przedmiotami, które będą odbywały się w ramach godzin nauki. Czyli, de facto, religia byłaby po głównych lekcjach. Za te lekcje miałby płacić samorząd. Nie możemy na to pozwolić. Rozporządzenie obejmuje wszystkie szkoły publiczne od podstawówek po liceum - wyjaśnia bp Mendyk.

Zdaniem biskupa jedyne przesłanki jakie stoją za tą decyzją to przesłanki polityczne. Na pytanie: jakie argumenty ma MEN, biskup Mendyk odpowiada: - Może jest to próba, aby na tych przedmiotach zaoszczędzić. Jednak jeśli nie mamy jakiegoś modelu wychowawczego dla polskiej szkoły i jeśli pozbędziemy się takiego przedmiotu jak religia, to pozbawimy młodzież budowania człowieczeństwa w oparciu o wartości. To mnie martwi. W klasach ponadgimnazjalnych, przesuwając religię na ostatnią lekcję, można ją stopniowo eliminować.

Przewodniczący komisji wychowania Episkopatu obala też mit, że młodzież masowo rezygnuje z lekcji religii. - To próbuje się nam wmówić. Ale młodzież chce chodzić na religię, wybiera ten przedmiot znacznie częściej niż etykę. W katechizacji szkolnej na poziomie szkoły podstawowej bierze udział 96 proc. dzieci, a na poziomie gimnazjów i liceów ponad 80 proc. - wyjaśnia.

Nowe rozporządzenie MEN ma wejść w życie już 1 września 2012 roku. - Proszę zwrócić uwagę, że te próby eliminowania Kościoła z życia publicznego dokonują się na coraz szerszą skalę. Zmniejsza się ilość kapelanów w szpitalach, w wojsku. Rząd zabiera się za religię w szkołach. Nie można się temu przyglądać. Trzeba powiedzieć: Non possumus! - podkreśla bp Mendyk.

Źródło: PiotrSkarga.pl, Fronda.pl

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.