Dzieci sięgają po alkohol

2012-02-21 00:00:00
Dzieci sięgają po alkohol


W czasie ogólnopolskiego sympozjum, które było poświęcone pedagogicznym, społecznym i duszpasterskim aspektom wychowania w trzeźwości, zauważono, że rosnąca ilość spożywanego alkoholu wśród dzieci i młodzieży jest przyczyną kryzysu wychowania. Spotkanie, w którym uczestniczył w nim m.in. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości oraz bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży, odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Inaugurując konferencję bp Bronakowski mówił o potrzebie zdecydowanej i konsekwentnej polityki ograniczania fizycznego dostępu do alkoholu. Według hierarchy "nie wystarczą tylko środki na działania profilaktyczne i pomoc społeczną, lecz potrzeba zdecydowanej i konsekwentnej polityki ograniczania fizycznego dostępu do alkoholu przez zablokowanie wzrostu liczby punktów sprzedaży, a wręcz ograniczania liczby tych, które dzisiaj funkcjonują”.

Biskup Bronakowski przypomniał również, że według raportu Petera Andersena przygotowanego dla Komisji Europejskiej, straty na Starym Kontynencie wynikające z picia alkoholu, pięciokrotnie przewyższają korzyści ekonomiczne z obrotu alkoholem. – W mediach regularnie pojawiają się informacje o tym, jak wspaniale kwitnie w Polsce przemysł alkoholowy. W Polsce 70 firm produkuje alkohol, w mediach nie słyszymy o tym, że nasze społeczeństwo traci na alkoholu, media żyją z budżetów reklamowych producentów alkoholu, dlatego z takim lękiem dozują informacje o szkodliwych skutkach działalności koncernów alkoholowych. Ostatnio komentator jednej z telewizji przedstawiając sprawę ogromnego pijaństwa w Wielkiej Brytanii zażartował, że gdyby w Polsce pojawiły się propozycje ograniczenia dostępności alkoholu, to będziemy bronić tej używki jak niepodległości – mówił bp Bronakowski.

Wiele uwagi poświęcono temu, że rosnąca ilość spożywanego alkoholu wśród dzieci i młodzieży jest przyczyną kryzysu wychowania. Ks. Marek Dziewiecki, psycholog, duszpasterz oraz wykładowca UKSW mówił o roli wychowawców we współczesnej kulturze. Jego zdaniem wychowawca na trzecie tysiąclecie to realista i personalista, który kieruje się wychowawczą mentalnością zwycięzcy. Podkreślał, że młodzież formowana w naiwnych, liberalnych systemach pedagogicznych pyta zwykle o to, czy dane zachowanie jest jeszcze dopuszczalne, albo dlaczego jest zakazane i szkodliwe. Zwracał uwagę, że ważną cechą wychowawcy o mentalności zwycięzcy jest cierpliwość oraz zaufanie, że "przynajmniej część wychowanków skorzysta z proponowanej im drogi oraz, że inni pójdą chociaż trochę w kierunku miłości, prawdy, wolności i odpowiedzialności".

Ks. Dziewiecki podkreślił, że chrześcijańska pedagogika uformowała najwspanialsze postaci XX wieku: Jana Pawła II i Matkę Teresę z Kalkuty. Stwierdził, że to nie przypadek, że takich owoców nie przyniósł żaden inny system wychowania. – Im więcej będziemy mieli rodziców, nauczycieli, księży, katechetów, pedagogów, psychologów i terapeutów, którzy opierają wychowanie na powyższych zasadach, tym więcej będzie młodych ludzi, którzy potrafią myśleć, kochać i pracować, a przez to świetnie radzić sobie z twardą rzeczywistością –stwierdził ks. Dziewiecki.

Prof. Grzegorz Kiedrowicz z Politechniki Radomskiej wiele uwagi poświęcił formom spędzania czasu wolnego przez dzieci i młodzież. Mówił, że na zabawy szkolne przemycany jest alkohol. Młodzież licealna organizuje zabawy szkolne w klubach. – Na dodatek niektórzy rodzice nie są do końca świadomi, kto jest organizatorem takiej zabawy i przypuszczają, że jest nim szkoła. Dopiero wnikliwa kontrola, gdy nastolatek wróci do domu pod wpływem alkoholu, może uświadomić zagrożenie – powiedział prof. Kiedrowicz.

Prelegent podzielił się również wynikami badań, jakie były prowadzone od 2005 roku. Z ankiet wynika, że 90 procent młodzieży gimnazjalnej przyznaje, że telewizja ma wpływ na ich życie i postępowanie. Ponad 57 procent uczniów spędza przy komputerze 3 godzinny dziennie, głównie dla rozrywki. – Jednak 24 procent deklaruje, że wykorzystuje go do nauki. Jest to o tyle ciekawe, że młodzież nie zauważyła istnienia programów edukacyjnych w telewizji – podkreślił prof. Kiedrowicz. Niepokojące są dane mówiące, że 42 procent rodziców nigdy lub rzadko kontroluje pracę dzieci przed komputerem.

Z kolei dr Jolanta Strojek z UKSW przekonywała, że w dobie szkolnego nauczania religii konieczne jest włączenie katechezy z własnym systemem wychowawczym do szkolnego programu wychowawczego. – Wszyscy bowiem wychowujemy do tych samych wartości, jakimi są miłość, poszanowanie godności człowieka, pokój czy wolność. Tylko odpowiednia korelacja między przedmiotami szkolnymi, do których należy także religia, pomiędzy ich celami wychowawczymi, daje gwarancję sukcesu wychowawczego, czyli formacji moralnej, która ukształtuje człowieka zdolnego do dokonywania właściwego wyboru między dobrem i złem - do wybierania dobra - mówiła dr Strojek.

Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że w grupie kobiet największe spożycie alkoholu występuje częściej wśród pań, które mają 18-29 lat, są pannami, mają wykształcenie wyższe, mieszkają w miastach od 50 do 500 tys. mieszkańców, nie deklarują się jako wierzące i praktykujące, zaś w grupie mężczyzn największe spożycie alkoholu występuje wśród panów mających 30-39 lat, wykształcenie zasadnicze zawodowe, zajmujący stanowiska szeregowe, nie deklarujących się jako wierzący i praktykujący. Ponadto 16 procent Polaków i 2 procent Polek pije alkohol w sposób zwiększający prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych chorób.

Mężczyźni piją prawie pięciokrotnie więcej napojów alkoholowych niż kobiety, ale rośnie spożycie alkoholu przez kobiety. Dane pokazują, że wśród nałogowych alkoholików mężczyźni stanowią 85 procent, a kobiety 15 procent.

W 2010 roku na Mazowszu 91 procent uczniów trzeciej klasy gimnazjum (89 proc. chłopców i 92 proc. dziewcząt) miało za sobą inicjację alkoholową, to znaczy, że miało za sobą upicie się. Niepokojące są również informacje odnośnie łatwości w dostępie do alkoholu. Ocenia się, że 1 mln dzieci wychowuje się w rodzinie, gdzie pije co najmniej jeden z rodziców, a 400 tys. wychowuje się w rodzinach nałogowych alkoholików.

Źródło: KAI

Z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego przypadających na rok 2024 kierujemy do naszych Przyjaciół, Darczyńców i Czytelników życzenia przygotowane przez Zarząd Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Niech te słowa będą dla wszystkich Państwa zwiastunem pięknych chwil w rodzinnym gronie podczas tegorocznych Świąt oraz w całym 2025 roku.
W trudnych okresach polskiej historii z Podhala często płynął głos rozsądku i przywiązania do polskości. Dzisiaj, w obliczu niszczenia polskiej szkoły przez lewackich ideologów z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Górale chcą wyrazić swój sprzeciw i upomnieć się o normalność procesu edukacji. W sobotę 21 grudnia Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej Ks. Piotra Skargi, Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły oraz Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci organizują manifestację w Parku Miejskim w Nowym Targu. Protest odbędzie się w godzinach 12.00 – 14.00.
Kardynał Gerhard Ludwig Müller, biskup Athanasius Schneider ORC, biskup Joseph Strickland oraz ojciec Jan Strumiłowski OCist to duchowni występujący w filmie „Credo”, przekazujący nam cenną wiedzę o współczesnym Kościele. Film zrealizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi dzięki Darczyńcom i Przyjaciołom będzie wyemitowany w środę 18 grudnia w Elblągu. Na bezpłatny pokaz zapraszają Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci.
Za wymysły lewackich propagandzistów płacimy wszyscy w podniesionych cenach nośników energii, nowych podatkach i poprzez ukryte koszty, windujące wydatki na produkcję, usługi i funkcjonowanie gospodarstw domowych. O tym, w jaki sposób tzw. walka o ochronę klimatu będzie rzutowała na drenowanie budżetów rodzin i firm dowiemy się na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Poznaniu 19 grudnia w „Domu Technika”. Tytuł spotkania z dr. Mariuszem Błochowiakiem to „Oszustwo klimatyczne – przyczyny zmian klimatu”.
Czas Adwentu to czas oczekiwania na przyjście na świat Bożej Dzieciny, naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Wykorzystajmy dobrze dni przybliżające nas do Bożego Narodzenia, zwróćmy nasze myśli do betlejemskiej stajenki i zaczerpnijmy nadziei na osobiste odrodzenie. Oddajmy się modlitwie przygotowującej nas do Narodzin Pana i skorzystajmy z rekolekcji prowadzonych przez O. Jana Strumiłowskiego OCist, udostępnionych na kanale PCh24TV. Pomóżmy w ich promocji, aby dotarły do jak najszerszego grona osób.