Dziedziczak: każdy parlamentarzysta-katolik powinien poprzeć ochronę życia ludzkiego
2011-06-15 00:00:00

– Będziemy robić wszystko, by ten projekt nie został odrzucony. Wrzucenie go od razu do kosza oznaczałoby postawę skrajnie antydemokratyczną – powiedział w rozmowie z KAI poseł Jan Dziedziczak (PiS), przewodniczący parlamentarnego zespołu na rzecz ochrony życia, który powstał w ub. tygodniu m.in. by poprzeć obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazującej zabijania dzieci nienarodzonych. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się 28 czerwca w Sejmie.
Poseł Dziedziczak zaznaczył, że termin powstania parlamentarnego zespołu na rzecz ochrony życia jest „absolutnie nieprzypadkowy”. – Jest związany ze złożeniem w Sejmie obywatelskiego projektu ustawy chroniącej życie, pod którym podpisało się 600 tys. polskich obywateli. Zależy nam na tym, by w przededniu rozpoczęcia przez Sejm prac nad tym projektem przygotować wśród parlamentarzystów dobry grunt w celu jego poparcia – podkreślił przewodniczący zespołu.
Poseł PiS wyraził zadowolenie z tego powodu, że do zespołu zdecydowali się przystąpić parlamentarzyści z różnych partii politycznych, aby wspólnie pracować m.in. nad tym, by w Polsce życie było chronione. – Ochrona życia ludzkiego nie jest przypisana do programu takiej czy innej partii. Każdy parlamentarzysta-katolik powinien taką inicjatywę poprzeć – stwierdził Dziedziczak.
Odpowiadając na pytanie jakie są realne szanse, by projekt nie został odrzucony w pierwszym czytaniu i by skierowano go do prac w komisji, poseł zauważył, że nie można dopuścić do tego, aby poparcie 600 tys. osób poszło na marne. – Odrzucenie w pierwszym czytaniu będzie oznaczało postawę: „drodzy obywatele, nie interesuje mnie to, co przygotowaliście, nie czytam nawet tego projektu, od razu wrzucam go do kosza”. To postawa skrajnie antydemokratyczna. Będziemy robić wszystko, aby projekt trafił do komisji i by można było nad nim dyskutować - nawet jeśli chodziłoby o jakieś poprawki - ale nie odrzucać go od razu – zaznaczył.
Źródło: KAI
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.