W katedrze polowej WP w Warszawie odprawiono uroczystą Mszę św. w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Liturgii, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele Rodzin Katyńskich rządu i parlamentu, przewodniczył abp Józef Kowalczyk Nuncjusz Apostolski w Polsce. Podczas Mszy odczytano homilię, jaką podczas sobotniej Mszy św. w Katyniu miał wygłosić bp polowy Wojska Polskiego gen. Tadeusz Płoski. Hierarcha jest jedną z 96 ofiar tragicznej katastrofy lotniczej w Smoleńsku.
„Czy nie jest tak, że wciąż wolimy bardziej słuchać ludzi, niż Boga? – pytał bp Płoski w homilii, której tekst odczytał ks. płk Dariusz Kowalski, Dziekan Wojsk Lądowych. – Czy nie próbujemy za bardzo dopasowywać się do ludzkich poglądów, usiłując nasze doświadczenie wcisnąć w ramy poprawności społecznej i politycznej? Czy nie łatwiej nam odrzucać dowody Bożego działania, byle tylko zachować swój, często budowany latami, wizerunek w pracy czy towarzystwie...” – napisał zmarły tragicznie biskup polowy.
W swojej homilii bp Tadeusz Płoski zauważył także: „W świecie mnogości głosów i idei, w czasach zalewu informacji, musimy umieć praktycznie postępować w kwestii wyboru autorytetów, osób lub instytucji, które obdarzymy zaufaniem na tyle, że pozwolimy im kształtować naszą doczesność i wieczność, uczynimy z nich naszych życiowych doradców. Musimy umieć zdecydować, kogo i czego będziemy słuchać bardziej, a kogo i czego mniej lub wcale”.
Hierarcha zachęcał także, by dokonując różnych wyborów w życiu, „bardziej słuchać Boga niż ludzi”.
W liturgii uczestniczyli przedstawiciele Rodzin Katyńskich, rządu, parlamentu, Sztabu generalnego, służb mundurowych, harcerze.
Wraz z nuncjuszem apostolskim Mszę koncelebrowali ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser i warszawski biskup pomocniczy Tadeusz Pikus oraz wikariusz generalny diecezji polowej ks. płk Sławomir Żarski.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to święto państwowe obchodzone co roku 13 kwietnia, uchwalone 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
W dokumencie ustanawiającym ten dzień świętem państwowym czytamy: W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.
Źródło: KAI