Dzierżawski: ludzi popierających nasz projekt łączy ten sam system wartości

2011-06-30 00:00:00
Dzierżawski: ludzi popierających nasz projekt łączy ten sam system wartości


Pod projektem ustawy podpisywali się ludzie z różnych środowisk, których łączy "taki sam system wartości" - powiedział Mariusz Dzierżawski. Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej będzie dziś w Sejmie uzasadniał główne założenia obywatelskiego projektu ustawy całkowicie zakazującej zabijania dzieci nienarodzonych.

Od godz. 15.00 w Studiu Życia, które powstało w Sejmie, trwa transmisja na żywo przed sejmową debatą nad projektem. Gośćmi są publicyści oraz członkowie organizacji pro-life, które zbierały podpisy pod nowelizacją ustawy.

Mariusz Dzierżawski, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, który będzie dziś w Sejmie uzasadniał główne założenia obywatelskiego projektu powiedział, że nie był na początku pewien czy akcja zbierania podpisów się powiedzie. – To była pierwsza tego typu akcja społeczna na tak masową skalę. Byliśmy przeświadczeni, że są szanse, ale zdawaliśmy sobie sprawę, że zebranie ponad 100 tys. podpisów w krótkim czasie może być trudne – przyznał. – Gdy okazało się, że jest to ponad 500 tys., to bardzo się ucieszyliśmy – dodał.

Jak stwierdził Dzierżawski, pod projektem ustawy podpisywali się ludzie z różnych środowisk, których łączy jednak "taki sam system wartości".

W nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wnioskodawcy domagają się usunięcia wszystkich wyjątków pozwalających na aborcję.

Warunki te to zagrożenie życia kobiety, ryzyko nieodwracalnego upośledzenia płodu oraz jeśli ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, a także gdy „kobieta ciężarna znajduje się w ciężkich warunkach życiowych lub trudnej sytuacji osobistej”.

Jak powiedział Dzierżawski, ustawa z 1993 r. wprowadzała "różne furtki aborcyjne", dzięki którym możliwe było „przerywanie ciąży”, a obywatelski projekt ma te warunki usunąć. "Bramą aborcyjną" nazwał "możliwość zabijania dzieci chorych". Odnosząc się do dopuszczalności uśmiercania dzieci nienarodzonych w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety powiedział, że współczesna medycyna mówi, że jest bardzo niewiele takich sytuacji, gdy nie da się uratować jednocześnie matki i dziecka". – Powodem zagrożenia nigdy nie jest ciąża, może nią być choroba matki. Chodzi o to, by lekarze leczyli matkę. Ale są tacy lekarze jak Marek Balicki, którzy mówią, że trzeba zabić dziecko, a to nieprawda – powiedział Dzierżawski.

Mówiąc o dopuszczeniu aborcji, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, Dzierżawski stwierdził: – Nie uważamy, żeby niewinne dziecko miało być zabijane z tego powodu, że jego ojciec dopuścił się przestępstwa czy nawet zbrodni. – Karać należy zbrodniarza, a nie niewinne osoby – dodał.

Zdaniem pełnomocnika inicjatywy ustawodawczej, szerokie poparcie Polaków dla obywatelskiego projektu to wypadkowa kilku czynników: niezmiennego nauczania pasterzy Kościoła, także Jana Pawła II, w kwestiach moralnych oraz sama obowiązująca ustawa, która "pokazuje, że aborcja to nie jest nic dobrego". Jednak przełomowym momentem było "uaktywnienie się świeckich" w ostatnich latach, w tym m.in. marsze dla życia i wystawy antyaborcyjne.

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.