Echa papieskiej inicjatywy wobec anglikanów

2009-10-27 00:00:00

W krajach anglosaskich trwa debata nad propozycją Benedykta XVI względem anglikanów myślących o przejściu na katolicyzm – informuje „Radio Watykańskie”. W Wielkiej Brytanii gotowość do konwersji wyraziło już nieformalnie 12 hierarchów, w tym czołowe postacie konserwatywnego nurtu tamtejszego anglikanizmu, jak „biskupi” Andrew Burnham, Michael Nazir-Ali, czy John Broadhurst. – Eksperyment anglikański dobiegł końca – zauważył ten ostatni. – Anglikanizm okazał się grą. Nie udało mu się załatwić żadnej istotnej kwestii – dodał duchowny.

W miniony weekend o papieskich zamiarach dyskutowano w Londynie na krajowym zjeździe organizacji Forward in Faith, zrzeszającej anglikańskich tradycjonalistów. Zastanawiano się w związku z zaistniałą sytuacją nad kwestiami materialnymi. – Izraelici nie odchodzili z Egiptu z pustymi rękami – zauważył sekretarz generalny brytyjskiego oddziału organizacji, Geoffrey Kirk. Wezwał on zwierzchników Wspólnoty Anglikańskiej do wspaniałomyślności w tym względzie. Chodzi o to, aby anglikańskie parafie czy inne instytucje, które przejdą do Kościoła katolickiego, mogły „zabrać” ze sobą również świątynie i inne dobra, które do tej pory użytkowały. Kilku hierarchów anglikańskich ustosunkowało się już negatywnie do takich zamiarów – czytamy na portalu Radia Watykańskiego.

O konwersji na katolicyzm nie myślą natomiast członkowie organizacji tradycjonalistów anglikańskich z krajów afrykańskich i azjatyckich - Global South Anglican. Pragną oni wykorzystać sytuację i skłonić „arcybiskupa” Canterbury do powstrzymania liberalizacji Wspólnoty Anglikańskiej. W wydanym wczoraj oświadczeniu zaapelowali do Rowana Williamsa o bardziej skuteczne pasterzowanie i powrót do biblijnego nauczania na temat homoseksualizmu.

Do Williamsa zaapelował też jego poprzednik, abp George Carey, który był prymasem Wspólnoty Anglikańskiej w latach 1991-2002. Domaga się on wystosowania oficjalnej noty protestacyjnej do Stolicy Apostolskiej. W jego przekonaniu Watykan popełnił niedopuszczalny błąd, nie konsultując swych zamiarów ze stroną anglikańską – informuje Radio Watykańskie.

Źródło: Radio Watykańskie
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.