W krajach anglosaskich trwa debata nad propozycją Benedykta XVI względem anglikanów myślących o przejściu na katolicyzm – informuje „Radio Watykańskie”. W Wielkiej Brytanii gotowość do konwersji wyraziło już nieformalnie 12 hierarchów, w tym czołowe postacie konserwatywnego nurtu tamtejszego anglikanizmu, jak „biskupi” Andrew Burnham, Michael Nazir-Ali, czy John Broadhurst. – Eksperyment anglikański dobiegł końca – zauważył ten ostatni. – Anglikanizm okazał się grą. Nie udało mu się załatwić żadnej istotnej kwestii – dodał duchowny.
W miniony weekend o papieskich zamiarach dyskutowano w Londynie na krajowym zjeździe organizacji Forward in Faith, zrzeszającej anglikańskich tradycjonalistów. Zastanawiano się w związku z zaistniałą sytuacją nad kwestiami materialnymi. – Izraelici nie odchodzili z Egiptu z pustymi rękami – zauważył sekretarz generalny brytyjskiego oddziału organizacji, Geoffrey Kirk. Wezwał on zwierzchników Wspólnoty Anglikańskiej do wspaniałomyślności w tym względzie. Chodzi o to, aby anglikańskie parafie czy inne instytucje, które przejdą do Kościoła katolickiego, mogły „zabrać” ze sobą również świątynie i inne dobra, które do tej pory użytkowały. Kilku hierarchów anglikańskich ustosunkowało się już negatywnie do takich zamiarów – czytamy na portalu Radia Watykańskiego.
O konwersji na katolicyzm nie myślą natomiast członkowie organizacji tradycjonalistów anglikańskich z krajów afrykańskich i azjatyckich - Global South Anglican. Pragną oni wykorzystać sytuację i skłonić „arcybiskupa” Canterbury do powstrzymania liberalizacji Wspólnoty Anglikańskiej. W wydanym wczoraj oświadczeniu zaapelowali do Rowana Williamsa o bardziej skuteczne pasterzowanie i powrót do biblijnego nauczania na temat homoseksualizmu.
Do Williamsa zaapelował też jego poprzednik, abp George Carey, który był prymasem Wspólnoty Anglikańskiej w latach 1991-2002. Domaga się on wystosowania oficjalnej noty protestacyjnej do Stolicy Apostolskiej. W jego przekonaniu Watykan popełnił niedopuszczalny błąd, nie konsultując swych zamiarów ze stroną anglikańską – informuje Radio Watykańskie.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.