W krajach anglosaskich trwa debata nad propozycją Benedykta XVI względem anglikanów myślących o przejściu na katolicyzm – informuje „Radio Watykańskie”. W Wielkiej Brytanii gotowość do konwersji wyraziło już nieformalnie 12 hierarchów, w tym czołowe postacie konserwatywnego nurtu tamtejszego anglikanizmu, jak „biskupi” Andrew Burnham, Michael Nazir-Ali, czy John Broadhurst. – Eksperyment anglikański dobiegł końca – zauważył ten ostatni. – Anglikanizm okazał się grą. Nie udało mu się załatwić żadnej istotnej kwestii – dodał duchowny.
W miniony weekend o papieskich zamiarach dyskutowano w Londynie na krajowym zjeździe organizacji Forward in Faith, zrzeszającej anglikańskich tradycjonalistów. Zastanawiano się w związku z zaistniałą sytuacją nad kwestiami materialnymi. – Izraelici nie odchodzili z Egiptu z pustymi rękami – zauważył sekretarz generalny brytyjskiego oddziału organizacji, Geoffrey Kirk. Wezwał on zwierzchników Wspólnoty Anglikańskiej do wspaniałomyślności w tym względzie. Chodzi o to, aby anglikańskie parafie czy inne instytucje, które przejdą do Kościoła katolickiego, mogły „zabrać” ze sobą również świątynie i inne dobra, które do tej pory użytkowały. Kilku hierarchów anglikańskich ustosunkowało się już negatywnie do takich zamiarów – czytamy na portalu Radia Watykańskiego.
O konwersji na katolicyzm nie myślą natomiast członkowie organizacji tradycjonalistów anglikańskich z krajów afrykańskich i azjatyckich - Global South Anglican. Pragną oni wykorzystać sytuację i skłonić „arcybiskupa” Canterbury do powstrzymania liberalizacji Wspólnoty Anglikańskiej. W wydanym wczoraj oświadczeniu zaapelowali do Rowana Williamsa o bardziej skuteczne pasterzowanie i powrót do biblijnego nauczania na temat homoseksualizmu.
Do Williamsa zaapelował też jego poprzednik, abp George Carey, który był prymasem Wspólnoty Anglikańskiej w latach 1991-2002. Domaga się on wystosowania oficjalnej noty protestacyjnej do Stolicy Apostolskiej. W jego przekonaniu Watykan popełnił niedopuszczalny błąd, nie konsultując swych zamiarów ze stroną anglikańską – informuje Radio Watykańskie.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.