Echa skandalicznej decyzji o zasłonięciu monogramu IHS na jezuickiej uczelni

2009-04-20 00:00:00
Echa skandalicznej decyzji o zasłonięciu monogramu IHS na jezuickiej uczelni

Nie cichną kontrowersje związane ze sprawą zasłonięcia przez władze prestiżowego Uniwersytetu Georgetown monogramu IHS, widniejącego w centralnym miejscu audytorium, w którym 14 kwietnia przemawiał prezydent Barack Obama. Wielu liderów organizacji chrześcijańskich wyraziło swoje oburzenie postępowaniem władz uczelni, jak i przedstawicieli Białego Domu, którzy domagali się zasłonięcia symboli religijnych – donosi portal LifeSiteNews.com.

Jako jeden z pierwszych zareagował David Gregory, redaktor naczelny uniwersyteckiej gazety, który decyzję o zasłonięciu na katolickim uniwersytecie monogramu oznaczającego imię Pana Jezusa nazwał „skrajnie skandaliczną”. „Niezależnie od tego, kto jest odpowiedzialny– pisze Gregory – jest to wyraźne przestępstwo przeciwko tożsamości katolickiej jezuickiego Uniwersytetu Georgetown; przestępstwo przeciwko temu, czym jest w swojej istocie ten uniwersytet”.

W tej kontrowersyjnej sprawie wypowiedział się rzecznik uczelni Andy Pino, który potwierdził w wywiadzie udzielonym stacji telewizyjnej FOXNews, że uczelnia otrzymała polecenie z Białego Domu, by usunąć wszystkie znaki i symbole religijne znajdujące się na scenie w sali audytoryjnej Gaston Hall, gdzie miał przemawiać obecny prezydent Stanów Zjednoczonych.

Wcześniej Julien Bataille z działu public relations uniwersytetu tłumaczyła, że standardowa dekoracja wykorzystywana w czasie przemówień przedstawicieli władz zwyczajnie nie zasłaniała monogramu IHS umieszczonego na frontonie portyku znajdującego się w centralnym miejscu audytorium i dlatego władze zdecydowały się go zasłonić, chcąc uszanować uczucia głowy państwa.

Z kolei przedstawiciele Białego Domu próbowali łagodzić sprawę, mówiąc, że chcieli tylko, aby uniwersytet przygotował odpowiednią dekorację, zawierającą tkaninę na tle której miały być umieszczone flagi i nic po za tym. Dlatego też jakiekolwiek sugestie czynione pod adresem obecnego prezydenta – zdaniem przedstawicieli administracji Obamy - są nie na miejscu. 

Tymczasem część komentatorów konserwatywnych zwraca uwagę, że sprawa ta tak naprawdę odzwierciedla bardzo negatywny stosunek obecnej głowy państwa do chrześcijaństwa. 

– Trudno sobie nawet wyobrazić, aby jakikolwiek prezydent mógł się zwrócić do władz katolickiego uniwersytetu z prośbą, by zakryć święty symbol oznaczający imię Jezusa tylko dlatego, by wygłosić tam przemówienie i przygotować w tym celu odpowiednią dekorację – oburza się Patrick Mahoney, dyrektor Christian Defense Coalition. Podkreślił on, że w ciągu 32 lat swojej posługi duszpasterskiej nigdy nie spotkał się z podobnym przypadkiem prezydenta, który potrafiłby okazać tak wielką pogardę i brak szacunku dla wiary.

Z kolei anglikański hierarcha Nedd, dyrektor organizacji IN GOD WE TRUST w specjalnym oświadczeniu powiedział, że Amerykanie mają dość wrogości prezydenta wobec wiary. Nazwał także Obamę „najbardziej antyreligijnym prezydentem w historii kraju”, obsadzającym na urzędach ateistów.

– Tchórzostwo uniwersytetu Georgetown w obstawaniu przy pewnych zasadach mówi nam znacznie więcej, aniżeli byśmy chcieli, o tym co się tam dzieje, jednak najwięcej mówi nam o bezczelności administracji Obamy, która domaga się od szkół religijnych „oczyszczenia” z symboli religijnych, zanim prezydent raczy wygłosić tam przemówienie – zauważył szef Ligii Katolickiej Bill Donohue.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...