Echa skandalicznej decyzji o zasłonięciu monogramu IHS na jezuickiej uczelni

2009-04-20 00:00:00
Echa skandalicznej decyzji o zasłonięciu monogramu IHS na jezuickiej uczelni

Nie cichną kontrowersje związane ze sprawą zasłonięcia przez władze prestiżowego Uniwersytetu Georgetown monogramu IHS, widniejącego w centralnym miejscu audytorium, w którym 14 kwietnia przemawiał prezydent Barack Obama. Wielu liderów organizacji chrześcijańskich wyraziło swoje oburzenie postępowaniem władz uczelni, jak i przedstawicieli Białego Domu, którzy domagali się zasłonięcia symboli religijnych – donosi portal LifeSiteNews.com.

Jako jeden z pierwszych zareagował David Gregory, redaktor naczelny uniwersyteckiej gazety, który decyzję o zasłonięciu na katolickim uniwersytecie monogramu oznaczającego imię Pana Jezusa nazwał „skrajnie skandaliczną”. „Niezależnie od tego, kto jest odpowiedzialny– pisze Gregory – jest to wyraźne przestępstwo przeciwko tożsamości katolickiej jezuickiego Uniwersytetu Georgetown; przestępstwo przeciwko temu, czym jest w swojej istocie ten uniwersytet”.

W tej kontrowersyjnej sprawie wypowiedział się rzecznik uczelni Andy Pino, który potwierdził w wywiadzie udzielonym stacji telewizyjnej FOXNews, że uczelnia otrzymała polecenie z Białego Domu, by usunąć wszystkie znaki i symbole religijne znajdujące się na scenie w sali audytoryjnej Gaston Hall, gdzie miał przemawiać obecny prezydent Stanów Zjednoczonych.

Wcześniej Julien Bataille z działu public relations uniwersytetu tłumaczyła, że standardowa dekoracja wykorzystywana w czasie przemówień przedstawicieli władz zwyczajnie nie zasłaniała monogramu IHS umieszczonego na frontonie portyku znajdującego się w centralnym miejscu audytorium i dlatego władze zdecydowały się go zasłonić, chcąc uszanować uczucia głowy państwa.

Z kolei przedstawiciele Białego Domu próbowali łagodzić sprawę, mówiąc, że chcieli tylko, aby uniwersytet przygotował odpowiednią dekorację, zawierającą tkaninę na tle której miały być umieszczone flagi i nic po za tym. Dlatego też jakiekolwiek sugestie czynione pod adresem obecnego prezydenta – zdaniem przedstawicieli administracji Obamy - są nie na miejscu. 

Tymczasem część komentatorów konserwatywnych zwraca uwagę, że sprawa ta tak naprawdę odzwierciedla bardzo negatywny stosunek obecnej głowy państwa do chrześcijaństwa. 

– Trudno sobie nawet wyobrazić, aby jakikolwiek prezydent mógł się zwrócić do władz katolickiego uniwersytetu z prośbą, by zakryć święty symbol oznaczający imię Jezusa tylko dlatego, by wygłosić tam przemówienie i przygotować w tym celu odpowiednią dekorację – oburza się Patrick Mahoney, dyrektor Christian Defense Coalition. Podkreślił on, że w ciągu 32 lat swojej posługi duszpasterskiej nigdy nie spotkał się z podobnym przypadkiem prezydenta, który potrafiłby okazać tak wielką pogardę i brak szacunku dla wiary.

Z kolei anglikański hierarcha Nedd, dyrektor organizacji IN GOD WE TRUST w specjalnym oświadczeniu powiedział, że Amerykanie mają dość wrogości prezydenta wobec wiary. Nazwał także Obamę „najbardziej antyreligijnym prezydentem w historii kraju”, obsadzającym na urzędach ateistów.

– Tchórzostwo uniwersytetu Georgetown w obstawaniu przy pewnych zasadach mówi nam znacznie więcej, aniżeli byśmy chcieli, o tym co się tam dzieje, jednak najwięcej mówi nam o bezczelności administracji Obamy, która domaga się od szkół religijnych „oczyszczenia” z symboli religijnych, zanim prezydent raczy wygłosić tam przemówienie – zauważył szef Ligii Katolickiej Bill Donohue.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.