Egipscy chrześcijanie znów w niebezpieczeństwie

2012-01-03 00:00:00
Egipscy chrześcijanie znów w niebezpieczeństwie

Kościół koptyjski  6 stycznia świętuje wigilię Narodzenia Pańskiego. Dwa lata temu w ten dzień ostrzelano świątynię w Nag Hammadi. Biskup Cyryl otrzymał kilka dni temu niemal dokładnie takie same pogróżki, jak przed uroczystościami w 2010 roku. Koptowie boją się ataków. 

Dwa lata temu zabito sześciu Koptów, a ponad 15 osób zostało rannych. Liczba ofiar z pewnością byłaby większa, gdyby nie to, że biskup Cyryl postanowił przełożyć sprawowanie uroczystości na wcześniejszą godzinę. W tym roku uroczystości w ogóle zostały odwołane. - Zgłosiłem na policję otrzymanie pogróżek i zwróciłem się o ochronę. Powiedziałem, że jestem gotów wezwać młodzież, by zorganizowała komitety broniące kościołów - powiedział bp Cyryl. Dodał też, że zwrócił się z apelem do najwyższych władz państwowych, by w tym czasie zechcieli zapewnić chrześcijanom bezpieczeństwo – pisze „Nasz Dziennik”. 
 
Do tej pory jednak władze Egiptu lekceważyły ostrzeżenia Koptów, o planowanych atakach na nich. Dotyczy to nie tylko uroczystości z 6 stycznia 2010, ale również z początku 2011 roku, kiedy 1 stycznia po nabożeństwie zabito 23 osoby. Chrześcijanie w Egipcie nie ukrywają, że za zamachami może stać ktoś z kręgów rządowych. 
 
Według biskupa Cyryla, celem terrorystów jest on sam, a bezpośrednią przyczyną pogróżek jest niezachwiane wsparcie, jakiego udziela wiernym swojej diecezji – wspólnota Koptów jest nieustannie nękana porwaniami dla okupu. Niejednokrotnie rodziny oddawały cały majątek, by ich dzieci wróciły do domu, egipscy wrogowie chrześcijaństwa często to wykorzystują. Nie ma tygodnia, by któraś z rodzin nie opłakiwała utraty któregoś z członków. Co niepokojące, po nieudanym zatrzymaniu zbójeckiej bandy porywaczy, ich szef Ahmed Saber publicznie zagroził, że w najbliższym czasie znów dokona masakry w Nag Hammadi.

 
Źródło: naszdziennik.pl
 
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.