Egipski sąd: konwersja religijna zagraża porządkowi publicznemu w kraju
2009-06-23 00:00:00

Egipski sąd odmówił swojemu obywatelowi – byłemu muzułmaninowi Maher El-Gowhary 34 lata temu ochrzczonemu w Kościele rzymskokatolickim na Cyprze – zmiany danych w dowodzie osobistym i świadectwie urodzenia. Chodzi o zmianę imienia na chrześcijańskie Piotr Atanazy oraz danych dotyczących obecnego wyznania – donosi agencja AINA.
W uzasadnieniu swojej decyzji, która zapadła w tym miesiącu sąd stwierdził, iż konwersja muzułmanina jest niezgodna z prawem islamskim i stanowi „zagrożenie dla porządku publicznego w kraju”.
– To smutny dzień dla wolności religijnej w Egipcie – żalił się prawnik Fayez Saeed reprezentujący El-Gowhariego. Wypowiadając się dla „Przeglądu Koptyjskiego” Saeed stwierdził, że sądownictwo egipskie zostało dziś rozdarte pomiędzy ustanowioną zasadą wolności religijnej do przestrzegania której Egipt jest zobowiązany, a poparciem dla islamskiego państwa wyznaniowego, którego rzecznikami są salafici (fundamentaliści egipscy). Sąd opowiedział się za zwycięstwem państwa islamskiego kosztem wolności obywatelskich – podkreślił prawnik.
Artykuł 46 konstytucji egipskiej gwarantuje wolność religijną i swobodę kultu. Jednak w 2007 r. wprowadzono do ustawy zasadniczej art. 2, który stanowi, że prawo szariatu jest prawem nadrzędnym w stosunku do innych źródeł prawa. Wielu koptyjskich prawników wskazuje na sprzeczność jaka istnieje pomiędzy tymi przepisami. Tak naprawdę art. 2 znosi art. 46.
Ostatnia decyzja sądu, uznająca wyższość prawa szariatu nad prawem cywilnym, zmobilizowała prawników walczących o uznanie nadrzędności prawa cywilnego. Jeśli Sąd Najwyższy, do którego zamierzają się odwołać prawnicy El-Gowhary, nie zmieni decyzji, to pozwą oni Egipt do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości za łamanie zasad demokracji i wolności religijnej.
Maher El-Gowhary został ochrzczony w Kościele rzymskokatolickim na Cyprze 34 lata temu. Podczas przesłuchania przed sądem w Egipcie w lutym tego roku, sędzia zażądał świadectwa chrztu z egipskiego Kościoła koptyjskiego, które obrońcy uzyskali i przedstawili przed sądem. Ku zdziwieniu koptyjskich katolików decyzja sądu w sprawie El-Gowhary pokazuje, że sąd nie uznaje Kościoła rzymskokatolickiego na Cyprze, gdyż świadectwo chrztu przez niego wydane nie zostało uznane.
Kościoły w Egipcie oficjalnie nie chrzczą konwertytów w obawie przed prześladowaniami muzułmańskimi. Jeśli to czynią, to tylko w tajemnicy, dlatego nie wystawiają one świadectw chrztu. Wyjątek uczyniono w przypadku El-Gowhary.
Źródło: AINA, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.