Egipski sąd: konwersja religijna zagraża porządkowi publicznemu w kraju
2009-06-23 00:00:00

Egipski sąd odmówił swojemu obywatelowi – byłemu muzułmaninowi Maher El-Gowhary 34 lata temu ochrzczonemu w Kościele rzymskokatolickim na Cyprze – zmiany danych w dowodzie osobistym i świadectwie urodzenia. Chodzi o zmianę imienia na chrześcijańskie Piotr Atanazy oraz danych dotyczących obecnego wyznania – donosi agencja AINA.
W uzasadnieniu swojej decyzji, która zapadła w tym miesiącu sąd stwierdził, iż konwersja muzułmanina jest niezgodna z prawem islamskim i stanowi „zagrożenie dla porządku publicznego w kraju”.
– To smutny dzień dla wolności religijnej w Egipcie – żalił się prawnik Fayez Saeed reprezentujący El-Gowhariego. Wypowiadając się dla „Przeglądu Koptyjskiego” Saeed stwierdził, że sądownictwo egipskie zostało dziś rozdarte pomiędzy ustanowioną zasadą wolności religijnej do przestrzegania której Egipt jest zobowiązany, a poparciem dla islamskiego państwa wyznaniowego, którego rzecznikami są salafici (fundamentaliści egipscy). Sąd opowiedział się za zwycięstwem państwa islamskiego kosztem wolności obywatelskich – podkreślił prawnik.
Artykuł 46 konstytucji egipskiej gwarantuje wolność religijną i swobodę kultu. Jednak w 2007 r. wprowadzono do ustawy zasadniczej art. 2, który stanowi, że prawo szariatu jest prawem nadrzędnym w stosunku do innych źródeł prawa. Wielu koptyjskich prawników wskazuje na sprzeczność jaka istnieje pomiędzy tymi przepisami. Tak naprawdę art. 2 znosi art. 46.
Ostatnia decyzja sądu, uznająca wyższość prawa szariatu nad prawem cywilnym, zmobilizowała prawników walczących o uznanie nadrzędności prawa cywilnego. Jeśli Sąd Najwyższy, do którego zamierzają się odwołać prawnicy El-Gowhary, nie zmieni decyzji, to pozwą oni Egipt do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości za łamanie zasad demokracji i wolności religijnej.
Maher El-Gowhary został ochrzczony w Kościele rzymskokatolickim na Cyprze 34 lata temu. Podczas przesłuchania przed sądem w Egipcie w lutym tego roku, sędzia zażądał świadectwa chrztu z egipskiego Kościoła koptyjskiego, które obrońcy uzyskali i przedstawili przed sądem. Ku zdziwieniu koptyjskich katolików decyzja sądu w sprawie El-Gowhary pokazuje, że sąd nie uznaje Kościoła rzymskokatolickiego na Cyprze, gdyż świadectwo chrztu przez niego wydane nie zostało uznane.
Kościoły w Egipcie oficjalnie nie chrzczą konwertytów w obawie przed prześladowaniami muzułmańskimi. Jeśli to czynią, to tylko w tajemnicy, dlatego nie wystawiają one świadectw chrztu. Wyjątek uczyniono w przypadku El-Gowhary.
Źródło: AINA, AS
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.