Egipski sąd: konwersja religijna zagraża porządkowi publicznemu w kraju
2009-06-23 00:00:00
Egipski sąd odmówił swojemu obywatelowi – byłemu muzułmaninowi Maher El-Gowhary 34 lata temu ochrzczonemu w Kościele rzymskokatolickim na Cyprze – zmiany danych w dowodzie osobistym i świadectwie urodzenia. Chodzi o zmianę imienia na chrześcijańskie Piotr Atanazy oraz danych dotyczących obecnego wyznania – donosi agencja AINA.
W uzasadnieniu swojej decyzji, która zapadła w tym miesiącu sąd stwierdził, iż konwersja muzułmanina jest niezgodna z prawem islamskim i stanowi „zagrożenie dla porządku publicznego w kraju”.
– To smutny dzień dla wolności religijnej w Egipcie – żalił się prawnik Fayez Saeed reprezentujący El-Gowhariego. Wypowiadając się dla „Przeglądu Koptyjskiego” Saeed stwierdził, że sądownictwo egipskie zostało dziś rozdarte pomiędzy ustanowioną zasadą wolności religijnej do przestrzegania której Egipt jest zobowiązany, a poparciem dla islamskiego państwa wyznaniowego, którego rzecznikami są salafici (fundamentaliści egipscy). Sąd opowiedział się za zwycięstwem państwa islamskiego kosztem wolności obywatelskich – podkreślił prawnik.
Artykuł 46 konstytucji egipskiej gwarantuje wolność religijną i swobodę kultu. Jednak w 2007 r. wprowadzono do ustawy zasadniczej art. 2, który stanowi, że prawo szariatu jest prawem nadrzędnym w stosunku do innych źródeł prawa. Wielu koptyjskich prawników wskazuje na sprzeczność jaka istnieje pomiędzy tymi przepisami. Tak naprawdę art. 2 znosi art. 46.
Ostatnia decyzja sądu, uznająca wyższość prawa szariatu nad prawem cywilnym, zmobilizowała prawników walczących o uznanie nadrzędności prawa cywilnego. Jeśli Sąd Najwyższy, do którego zamierzają się odwołać prawnicy El-Gowhary, nie zmieni decyzji, to pozwą oni Egipt do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości za łamanie zasad demokracji i wolności religijnej.
Maher El-Gowhary został ochrzczony w Kościele rzymskokatolickim na Cyprze 34 lata temu. Podczas przesłuchania przed sądem w Egipcie w lutym tego roku, sędzia zażądał świadectwa chrztu z egipskiego Kościoła koptyjskiego, które obrońcy uzyskali i przedstawili przed sądem. Ku zdziwieniu koptyjskich katolików decyzja sądu w sprawie El-Gowhary pokazuje, że sąd nie uznaje Kościoła rzymskokatolickiego na Cyprze, gdyż świadectwo chrztu przez niego wydane nie zostało uznane.
Kościoły w Egipcie oficjalnie nie chrzczą konwertytów w obawie przed prześladowaniami muzułmańskimi. Jeśli to czynią, to tylko w tajemnicy, dlatego nie wystawiają one świadectw chrztu. Wyjątek uczyniono w przypadku El-Gowhary.
Źródło: AINA, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.