Egipt: Bractwo Muzułmańskie i salafici chcą jednego kalifatu

2011-05-11 00:00:00
Egipt: Bractwo Muzułmańskie i salafici chcą jednego kalifatu


Ponad 50 tys. zwolenników utworzenia Zjednoczonego Emiratu Islamskiego (jednego kalifatu) wzięło udział w niedzielę 8 maja w marszu, zorganizowanym przez Bractwo Muzułmańskie i salafitów w regionie Haram w Gizie. Organizatorzy marszu skandowali, że Bractwo i salafici stanowią jedno i oba ruchy polityczno-religijne uznają i chcą stosowania prawa szariatu.

Zjednoczenie Emiratów i utworzenie Wielkiego Państwa Islamskiego nieuchronnie zbliża się – krzyczał salaficki duchowny, Safwat Hegazy. – Wkrótce będziemy mieć jeden kalifat, który będzie rządził nami wszystkimi – podkreślał.

Hegazy potępił tych, którzy w ub. sobotę spalili kościół w Imbaba. – To nie są salafici, to nie są ludzie Bractwa, ani Egipcjanie. To byli wrogowie, którzy wzniecają sekciarskie spory.

Salaficki kaznodzieja, Mohamed Hassan wezwał wszystkie grupy islamskie, by się uspokoiły i nie prowokowały chrześcijan. – Egipt nie należy do samych muzułmanów – mówił – Egipcjanie są chronieni przez islam. Nie muszą uciekać się o pomoc do Stanów Zjednoczonych – podkreślił.

W wyniku rewolty, która wybuchła na początku tego roku w Egipcie, obalono prezydenta Hosniego Mubaraka. Obecnie, do czasów wyborów, które mają być zorganizowane jesienią tego roku, władzę sprawuje wojsko.

Dużą szansę na wygraną i zdobycie pokaźnej liczby mandatów w parlamencie ma tzw. Bractwo Muzułmańskie, które chce powszechnego stosowania prawa szariatu.

O władzę zabiegają także bardziej radykalne ugrupowania islamskie np., salafici. W ostatnim czasie w Egipcie coraz częściej dochodzi do ataków na chrześcijan, zwłaszcza koptów.

W ub. sobotę doszło do starć w dzielnicy Imbaba, położonej w południowo zachodnim rejonie Kairu, po tym jak muzułmanie zaatakowali kościół Saint-Mina należący do chrześcijan obrządku koptyjskiego.

Napastnicy twierdzili, że chcieli oswobodzić kobietę-chrześcijankę, która - według nich - chciała przejść na islam i była siłą przetrzymywana w kościele. W ostatnich dniach muzułmanie wielokrotnie oskarżali mniejszość chrześcijańską, że stosując przemoc, usiłuje zapobiec przechodzeniu jej członków na islam.

W zamieszkach zginęło 12 osób, a około 200 zostało rannych. Najwyższa Rada Wojskowa zdecydowała, że wszyscy, którzy zostali aresztowani podczas sobotnich starć, staną przed Najwyższym Sądem Wojskowym.

Według przedstawiciela parafii, ojca Herminy, ofiary śmiertelne sobotnich starć to koptowie, do których strzelali salafici.

Źródło: jihadwatch.org, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.