Egipt: były minister podejrzany o współudział w zamachu na koptyjski kościół
2011-02-16 00:00:00
W związku z zamachem na koptyjską katedrę Al-Qiddissine w Aleksandrii egipska Prokuratura Generalna wszczęła dochodzenie przeciwko byłemu ministrowi spraw wewnętrznych, Habibowi el-Adly. Jest on podejrzany o współudział w zamachu z 31 grudnia. Na skutek eksplozji podłożonej bomby śmierć poniosły wówczas 24 osoby. O dochodzeniu prowadzonym przez prokuraturę poinformowało Stowarzyszenie ds. Narodów Zagrożonych (GfbV) 15 lutego w Getyndze powołując się na telewizję Al-Arabiya.
Według tej stacji brytyjscy dyplomaci i pracownicy tajnych służb informowali, że el-Adly sam zorganizował bojówkę terrorystyczną przeciwko koptom. Pragnął, aby po zamachach rząd prezydenta Mubaraka cieszył się opinią zbawcy islamizmu.
– Gdyby się potwierdziło to brzmiące niesłychanie podejrzenie, rzuciłoby to jeszcze gorsze światło na reżim Mubaraka – powiedział niemieckiej agencji katolickiej KNA referent ds. Afryki w GfbV Ulrich Delius. Przypomniał, że naoczni świadkowie krwawej masakry dziwili się, iż mimo powtarzających się pogróżek wobec chrześcijan, tuż przed nabożeństwem z udziałem dwóch tysięcy wiernych siły bezpieczeństwa wycofały sprzed kościoła wszystkich swoich funkcjonariuszy.
Egipskie ministerstwo spraw wewnętrznych wielokrotnie zmieniało wersje wydarzeń w Aleksandrii i szybko uznało za sprawców zagraniczną sieć terrorystyczną Al Kaidy. Kair przypisywał zamach „Armii Islamu” mającej swoją siedzibę w Strefie Gazy, ta jednak nie przyznała się do zarzucanego czynu.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...