Egipt: rośnie napięcie między chrześcijanami i muzułmanami

2009-07-31 00:00:00
Egipt: rośnie napięcie między chrześcijanami i muzułmanami

Rośnie napięcie między chrześcijanami i muzułmanami w Egipcie. Tylko w lipcu doszło do kilku starć między obiema grupami religijnymi. Wyznawców Chrystusa dyskryminuje się na wielu płaszczyznach – utrudnia się im np. budowę kościołów i neguje ich prawo do reprezentacji w polityce.

Chrześcijanie stanowią ok. 9 proc. w 83-milionowym społeczeństwie egipskim. Są to przeważnie wierni Kościoła koptyjskiego. Stosunki między nimi a muzułmańską większością od dłuższego czasu nie należą do najlepszych. – Osiągnęliśmy punkt, w którym zwykła kłótnia może się potencjalnie rozwinąć w duży konflikt na tle religijnym – powiedział Nabil Abdel-Fattah, wiceprzewodniczący Centrum Studiów Politycznych i Strategicznych Al-Ahram z siedzibą w Kairze.

W miejscowości Beni Mazar w Górnym Egipcie spalono 11 lipca świeżo wybudowany kościół koptyjski. W kilka dni później do starć między chrześcijanami i muzułmanami doszło w mieście Beni Sueif w środkowej części kraju. Zamieszki, w wyniku których aresztowano 15 osób, wywołała podjęta przez wyznawców Chrystusa próba budowy świątyni bez państwowego pozwolenia. Podobna sprawa doprowadziła do starć w Minya w północnym Egipcie. Miejscowy chrześcijanin chciał przekształcić swój dom w prowizoryczny kościół. W wyniku walk, które wywiązały się z tego powodu 24 lipca, 4 osoby – w tym 2 policjantów – zostały ranne.

Ok. 90 proc. problemów między obiema religiami wiąże się z budową kościołów – powiedział Naguib Gabriel, prawnik Kościoła koptyjskiego i szef Egipskiego Związku Praw Człowieka. Zaznaczył, że chrześcijanie chcący wybudować lub odrestaurować swoje miejsce kultu napotykają wiele na przeszkód biurokratycznych. Takich trudności nie mają natomiast muzułmanie pragnący wznieść meczet.

Poinformował również, że chrześcijan nie wyznacza się na wysokie urzędy państwowe. Dodał, że w zeszłym miesiącu egipski parlament przegłosował ustawę, precyzującą minimalną ilość kobiet, które winny być posłankami. Tymczasem wciąż ignoruje się postulaty koptów, żądających proporcjonalnej – w stosunku do ich liczby – reprezentacji we władzach ustawodawczych. – Ta marginalizacji służy jedynie roznieceniu niechęci religijnej – podkreślił Gabriel.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.