Egipt: rośnie napięcie między chrześcijanami i muzułmanami

2009-07-31 00:00:00
Egipt: rośnie napięcie między chrześcijanami i muzułmanami

Rośnie napięcie między chrześcijanami i muzułmanami w Egipcie. Tylko w lipcu doszło do kilku starć między obiema grupami religijnymi. Wyznawców Chrystusa dyskryminuje się na wielu płaszczyznach – utrudnia się im np. budowę kościołów i neguje ich prawo do reprezentacji w polityce.

Chrześcijanie stanowią ok. 9 proc. w 83-milionowym społeczeństwie egipskim. Są to przeważnie wierni Kościoła koptyjskiego. Stosunki między nimi a muzułmańską większością od dłuższego czasu nie należą do najlepszych. – Osiągnęliśmy punkt, w którym zwykła kłótnia może się potencjalnie rozwinąć w duży konflikt na tle religijnym – powiedział Nabil Abdel-Fattah, wiceprzewodniczący Centrum Studiów Politycznych i Strategicznych Al-Ahram z siedzibą w Kairze.

W miejscowości Beni Mazar w Górnym Egipcie spalono 11 lipca świeżo wybudowany kościół koptyjski. W kilka dni później do starć między chrześcijanami i muzułmanami doszło w mieście Beni Sueif w środkowej części kraju. Zamieszki, w wyniku których aresztowano 15 osób, wywołała podjęta przez wyznawców Chrystusa próba budowy świątyni bez państwowego pozwolenia. Podobna sprawa doprowadziła do starć w Minya w północnym Egipcie. Miejscowy chrześcijanin chciał przekształcić swój dom w prowizoryczny kościół. W wyniku walk, które wywiązały się z tego powodu 24 lipca, 4 osoby – w tym 2 policjantów – zostały ranne.

Ok. 90 proc. problemów między obiema religiami wiąże się z budową kościołów – powiedział Naguib Gabriel, prawnik Kościoła koptyjskiego i szef Egipskiego Związku Praw Człowieka. Zaznaczył, że chrześcijanie chcący wybudować lub odrestaurować swoje miejsce kultu napotykają wiele na przeszkód biurokratycznych. Takich trudności nie mają natomiast muzułmanie pragnący wznieść meczet.

Poinformował również, że chrześcijan nie wyznacza się na wysokie urzędy państwowe. Dodał, że w zeszłym miesiącu egipski parlament przegłosował ustawę, precyzującą minimalną ilość kobiet, które winny być posłankami. Tymczasem wciąż ignoruje się postulaty koptów, żądających proporcjonalnej – w stosunku do ich liczby – reprezentacji we władzach ustawodawczych. – Ta marginalizacji służy jedynie roznieceniu niechęci religijnej – podkreślił Gabriel.

Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.