Egipt: SN nakazał Kościołowi koptyjskiemu zezwolić na rozwody i ponowny ożenek

2010-06-01 00:00:00

Niedawno egipski Sąd Najwyższy wydał orzeczenie, zgodnie z którym Koptyjski Kościół Prawosławny musi zezwolić na rozwód i ponowny ożenek par chrześcijańskich. SN odrzucił apelację złożoną przez głowę tego kościoła Szenuda II. Zdaniem sądu „prawo do założenia rodziny jest prawem konstytucyjnym i dlatego nie wolno go nikomu odmawiać”.

Orzeczenie SN pojawiło się w związku ze sprawą koptyjki Hani Wasfi, która zwróciła się do Szenuda II z prośbą o anulowanie jej poprzedniego małżeństwa i zezwolenie na ponowny ożenek. Hierarcha odmówił, wówczas niezadowolona kobieta poszła do sądu. 

W Egipcie zawarcie małżeństwa cywilnego bez ceremonii religijnej nie jest uznawane. Sąd postanowił, że chrześcijanie, którzy stanowią 10 proc. społeczeństwa egipskiego mają takie samo prawo do ożenku i rozwodu jak muzułmanie i dlatego kościoły chrześcijańskie, bez względu na wyznawane doktryny religijne, muszą zezwolić parom na rozwód i ponowny ożenek. Od decyzji sądu nie ma odwołania.

Przywódcy Kościoła koptyjskiego zapowiedzieli, że nie będą stosować się do orzeczenia sądu. Ryzykują w ten sposób zaostrzeniem napięcia na linii Kościół-państwo.

Sekretarz Szenuda II bp Armiya wydał oświadczenie, w którym domaga się od egipskiego wymiaru sprawiedliwości poszanowania dla wolności religijnej i Kościoła koptyjskiego.

Źródło: AFP, AS
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.