Egipt: zakonnice zaatakowane przez tłum

2012-03-17 00:00:00
Egipt: zakonnice zaatakowane przez tłum

Nauczycielki szkoły w miejscowości Abu Al-Reesh, w prowincji Aswan (Górny Egipt), zostały zaatakowane przez tłum 1,5 tys. muzułmanów. Jedna z sióstr jest hospitalizowana.

Muzułmanie uwięzili siostry w budynku i grozili im spaleniem żywcem. Jedna z kobiet przeszła poważną traumę i jest hospitalizowana. Wydarzenie odbyło się na oczach uczniów. Dzieci są przerażone. "Siostry także", powiedziała dyrektorka szkoły, Magdy Melad. "Trudno mi oddać ich stan. To straszne, co się stało" - donosi serwis Open Doors. 
 
Tłum muzułmanów okrążył budynki kościelne i przez osiem godzin próbował się do nich wedrzeć skandując islamskie hasła. Domagał się zniszczenia wszelkiej chrześcijańskiej własności na ziemi islamu. Uzbrojony w noże, kije i miecze uznał, że czas się pozbyć chrześcijan z tego terenu. Przy okazji, tłum dokonał spustoszeń w szkole, dewastacji mienia i grabieży sprzętu.
 
Wezwana policja początkowo nie reagowała. Na miejsce w którym skupił się półtorej tysięczny tłum przybyło początkowo... trzech funkcjonariuszy. 
 
Po długich i żmudnych negocjacjach, przy obecności coraz większej ilości policji, pracownikom szkoły udało się wyprowadzić z budynku trzy siostry. Kiedy siostry zakonne przebijały się przez tłum, krzyczano: "świnie" i "niewierne". Siostry ucierpiały również fizycznie. Zostały pobite, mają rany i siniaki.
 
 Dr Tomasz Michał Korczyński z organizacji Open Doors powiedział, że "niewiarygodne jest to, że lokalni muzułmanie, bo przecież nie możemy już mówić tylko o fanatykach islamskich, co jest najłatwiejszym wytłumaczeniem, jeśli szuka się winnych pogromów, dokonali bestialskiego ataku na osoby konsekrowane, do tego bezbronne, na kobiety, na oczach dzieci. Zaatakowali osoby, które pomagają temu ubogiemu narodowi analfabetów, bowiem, aż 34% populacji tego kraju, to analfabeci, według danych Banku Światowego".  
 
Mimo iż do zdarzenia doszło 4 marca, informacja dotarła do Europy dopiero teraz. Skąd zmowa milczenia i blokada informacyjna w światowych mediach? Czy takie wydarzenie jest mniej godne opowiedzenia Europejczykom, niż te, które docierają do nas z codziennie z całego świata? 


Źródło: Open Doors Polska
 
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.