Ekwador: krytyką nowej konstytucji przez Kościół zajmie się prokurator
2008-08-20 00:00:00
Kościół w Ekwadorze stanowczo skrytykował projekt nowej konstytucji, przygotowany przez lewicowy rząd. Jego sprzeciw budzi zwłaszcza niejasny zapis pośrednio legalizujący aborcję. Kontrowersyjnie brzmią także sformułowania konstytucyjne dotyczące rodziny, edukacji i wolności religijnej.
Krytyczne stanowisko ekwadorskich biskupów, wyrażone pod koniec lipca, przewodniczący episkopatu abp Antonio Arregui Yarza powtórzył podczas uroczystości zakończenia panamerykańskiego kongresu misyjnego w stołecznym Quito, 17 sierpnia. Podkreślił przy tym niebezpieczeństwo ideologii konsumizmu, która wdziera się w miejsce odpowiedzi na rzeczywiste problemy społeczeństwa.
Słowa przewodniczącego ekwadorskiego episkopatu wzburzyły zwolenników nowej konstytucji. Złożyli oni doniesienie do prokuratury o domniemanym naruszeniu przez hierarchę prawa międzynarodowego poprzez podjęcie działalności politycznej i zachęcanie do głosowania w referendum przeciw projektowi ustawy zasadniczej. Miałoby to łamać porozumienie między Ekwadorem a Stolicą Apostolską. Jak podkreślił w specjalnym oświadczeniu tamtejszy episkopat, Kościół ma prawo wypowiadać się w sprawie zasad moralnych, czego nie zabrania umowa konkordatowa z 1937 r.
Nowelizacja ustawy zasadniczej ma zostać poddana pod referendum 28 września.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.