Ekwador: nowa konstytucja bez Boga?

2008-04-02 00:00:00

Prezydent Ekwadoru i partia rządząca sprzeciwili się umieszczeniu wzmianki o Bogu w nowej konstytucji narodowej. Zakwestionowali też istniejące w dotychczasowej ustawie zasadniczej wyrażenie „nienaruszalność życia”. Wspólnoty protestanckie zebrały już ok. 100 tys. podpisów pod petycją, w której żądają pozostawienia w tekście nowego dokumentu odniesienia do Boga i zagwarantowania prawa do życia każdego człowieka – informuje KAI.

Obecna konstytucja „wzywa Bożej opieki”, ale według socjalistycznego Sojuszu PAIS w projekcie przygotowywanym przez specjalne Zgromadzenie Konstytucyjne zostanie to pominięte. Prezydent Rafael Correa zaznaczył, że chce umieścić „gwarancję prawa do życia od poczęcia, od zapłodnienia”. Powiedział jednak, że „jako obywatel świeckiego państwa” szczerze wierzy, że „imię Boga nie powinno się znajdować w konstytucji, gdyż należy również szanować tych, którzy w Boga nie wierzą”.

„Świeckie państwo nie oznacza odrzucenia religii. Znaczy to, że akceptuje ono wszystkie religie, ale również ateistów” – wyjaśniał demonstrującym swoje stanowisko prezydent Ekwadoru.

Reforma konstytucyjna jest jednym z głównych celów programu, z którym Correa wystartował w 2006 r. w wyborach prezydenckich. 45-letni polityk studiował ekonomię w Belgii, na katolickim uniwersytecie w Louvain, a jeszcze w 2001 r. na uniwersytecie w Illinois. Partię Sojusz PAIS założył po tym, jak w 2005 r. wystąpił z rządu prezydenta Alfredo Palacio.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.