Ekwadorczycy bronią życia i rodziny

2008-05-16 00:00:00

Podpisany przez ok. 5 proc. Ekwadorczyków list w obronie życia i rodziny zaprezentowała Zgromadzeniu Konstytucyjnemu Ekwadoru tamtejsza konferencja biskupów. Episkopat w liście, popartym podpisami 636 417 obywateli, domaga się, by nowa konstytucja gwarantowała życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci, nie normowała prawnie związków tej samej płci i by - tak jak obecna - zawierała odwołania do Boga. Dokument wręczył 14 maja metropolita Guayaquil abp Antonio Arregui Yarza przewodniczącemu Zgromadzenia Alberto Acoście.

Autorzy listu przypomnieli, że przedstawiciele episkopatu dyskutowali już 1 kwietnia z Alberto Acostą konieczność uznania w przygotowywanej nowej konstytucji Ekwadoru „prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, uznania i ochrony rodziny opartej na związku z kobiety i mężczyzny i zagwarantowania praw rodziny, zwłaszcza w kwestii edukacji swoich dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami”.

Biskupi zwracają uwagę na „niewłaściwość wprowadzania specjalnego prawa dla związków tej samej płci”, skoro wszystkie sytuacje, w których mogą się one znaleźć, już „są chronione przez prawo”. Twierdzą też, że choć „niektórzy protestowali przeciwko wzmiance o Bogu w preambule”, umieszczenie jej „jest w pełni zgodne ze zdrową świeckością państwa”. Podkreślają bowiem, że „świeckość to nie ateizm”.

Biskupi zwrócili się do członków Zgromadzenia Konstytucyjnego, by wzięli pod uwagę „przekonania i uczucia setek tysięcy sygnatariuszy”, którzy „złożyli podpisy dobrowolnie i z pełną świadomością”.

Abp Antonio Arregui Yarza wystosował także list do wiernych, który odczytany został we wszystkich parafiach. Napisał w nim, że Kościół zdecydował się wziąć udział w dyskusji nt. konstytucji, gdyż jego obowiązkiem jest „popierać i chronić godność osoby ludzkiej w świetle Ewangelii i prawego rozumu”.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.