Ekwador ma nową konstytucję. Zawiera ona treści pro-aborcyjne oraz pro-homoseksualne, które zagrażają prawu rodziców do decydowania o rodzaju edukacji, jakiej chcą dla swoich dzieci. Nowa konstytucja przyznaje znaczne uprawnienia prezydentowi – informuje portal LifeSiteNews.com.
Ustawa zasadnicza, która została opracowana i ostatecznie przyjęta głosami socjalistycznej partii Alianza PAIS uzyskała poparcie blisko 70. proc. społeczeństwa, chociaż wcześniej mówiono, że nie ma szans na przyjęcie w referendum.
Nowa konstytucja znacznie wzmacnia władzę prezydenta Rafaela Correi, wielbiciela rewolucji komunistycznej i Che Guevary oraz bliskiego przyjaciela Hugo Chaveza, prezydenta Wenezueli.
Zdaniem Amparo Medii, prezesa ekwadorskiej organizacji broniącej życia ludzkiego Akcji Pro-Life, konstytucja ta jest sprzeczna z podstawowymi prawami człowieka, jednak jak podkreślił, by „uchronić mieszkańców Ekwadoru przed skutkami tego referendum” organizacja będzie starała się zyskać legislacyjne uznanie prawa do życia, praw rodziny oraz prawa do sprzeciwu sumienia wobec zapisów konstytucji niezgodnych z moralnością.
– Akcja Pro-Life nie spocznie, dopóki fundamentalne prawa ludzkie nie zostaną przywrócone w naszej konstytucji – podkreślił na konferencji prasowej Media.
Rosanna Queirolo, członkini Zgromadzenia Konstytucyjnego, powołanego do przygotowania konstytucji, która sprzeciwiała się jej zapisom od samego początku ze względu na pro-aborcyjny język, wyraziła nadzieję, że Correa nie wycofa się z danego słowa i będzie bronił życia ludzkiego, jak to wielokrotnie zapowiadał.
– Bierzemy za słowo prezydenta, który powiedział kiedyś, zarówno tutaj jak i za granicą, że życie będzie szanowane od poczęcia, że planowanie rodziny będzie odnosić się faktycznie do planowania a nie do aborcji, kiedy konstytucja stanowi, że każdy ma prawo do decydowania kiedy i ile dzieci chce mieć (...) oraz, że prawo rodziców do nauki dzieci będzie szanowane – powiedziała Queirolo.
Przed referendum doszło w kraju do zamieszek ulicznych. Przeciw nowej konstytucji ostro wypowiadali się biskupi. Wobec nich, a także przeciwników politycznych zastosowano szykany. Grożono śmiercią arcybiskupowi Antonio Arregui Yarza z Guyaquil. Mimo to arcybiskup do końca sprzeciwiał się jej przyjęciu. W rodzinnym mieście hierarchy prezydent ogłosił triumfalnie: - Dzisiaj Ekwador opowiedział się za nowym państwem. Stare struktury zostały obalone.
Wśród kontrowersyjnych zapisów konstytucji należy wymienić definicję „praw reprodukcyjnych”. Art. 10. konstytucji stanowi, że wszyscy mają prawo do wolnej, świadomej i odpowiedzialnej decyzji w sprawie zdrowia reprodukcyjnego oraz życia i do decydowania o tym kiedy i ile dzieci chcą mieć oraz jak często.
Chociaż konstytucja przyznaje, że prawo do życia jest nienaruszalne, to jednak nie dodano sformułowania od poczęcia. W nowej konstytucji szczególną ochroną objęci zostali za to tzw. transseksualiści, którzy utrzymują, że ich rzeczywista płeć jest inna niż biologiczna. Jest też m.in. zakaz homofobii, który będzie się odnosił przede wszystkim do grup wyznaniowych nie pozwalając im na głoszenie moralnej nauki nt. homoseksualizmu.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS