Elbląg pamięta o bohaterach z Narodowych Sił Zbrojnych

2023-09-27 00:00:00
Elbląg pamięta o bohaterach z Narodowych Sił Zbrojnych

Środowiska patriotyczne północnej Polski uczciły 81. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych. III Patriotyczny Turniej Piłkarski Pamięci Żołnierzy NSZ, uroczysta Msza Święta, Marsz Pamięci Żołnierzy NSZ ulicami elbląskiej starówki oraz konferencja popularno-naukowa i koncert patriotyczny były doskonalą okazją do wspominania polskich patriotów, których powinniśmy dzisiaj naśladować, szczególnie wobec prób anihilacji naszej tożsamości narodowej i wartości od wieków budujących polskość.

 

 

16 września 2023 roku w Elblągu po raz ósmy zorganizowane zostały obchody z okazji utworzenia Narodowych Sił Zbrojnych. Uroczystości rozpoczęło wydarzenie sportowe – III Patriotyczny Turniej Piłkarski Pamięci Żołnierzy NSZ, w którym udział wzięła drużyna im. sierżanta Wiktora Stryjewskiego „Cacko”, zespoły wystawione przez kibiców Olimpii Elbląg oraz Młodzieży Wszechpolskiej - Okręgu Pomorskiego. Nagrody dla uczestników sportowego turnieju przygotowała firma ProPatriae.pl.

Kolejnym punktem programu obchodów była uroczysta Msza święta celebrowana przez o. Piotra Twardeckiego, który na zakończenie poświęcił ryngrafy NSZ dla nowych członków Okręgu Pomorskiego ZŻ NSZ. Po Mszy św. ulicami Elbląga przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy NSZ, na którego początku dumnie kroczył poczet sztandarowy Okręgu Pomorskiego ZŻ NSZ. Uczestnicy marszu skandowali hasła „Narodowe Siły Zbrojne-NSZ”, „Bóg Honor i Ojczyzna” i inne hasła patriotyczne. Na zakończenie marszu, naprzeciwko katedry św. Mikołaja, odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego.

 

W programie elbląskich obchodów 81. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych zaplanowano również konferencję naukową, która rozpoczęła się o godzinie 15.00 modlitwą NSZ.

Jej słowa: „Panie Boże Wszechmogący, daj nam siłę i moc wytrwania w walce o Polskę, której poświęcamy nasze życie. Niech z krwi niewinnie przelanej braci naszych, pomordowanych w lochach gestapo i czeki, niech z łez naszych matek i sióstr, wyrzuconych z odwiecznych swych siedzib, niech z mogił żołnierzy naszych, poległych na polach całego świata, powstanie Wielka Polska.” są zawsze aktualne i budzą w nas refleksję o przyszłość naszej Ojczyzny.

 

Bardzo ważnym i pięknym momentem w czasie konferencji było wręczenie przez prezesa Okręgu Pomorskiego ZŻ NSZ Jacka Gierwatowskiego poświęconych wcześniej na Mszy św. ryngrafów nowym członkom Okręgu Pomorskiego. Po tej wzruszającej części spotkania nadszedł czas na wykłady. Jako pierwszy głos zabrał Przemysław Bubnowski, który mówił o kulisach powstania NSZ. Kolejna wykład wygłosiła redaktor Grażyna Wosińska, a temat jej wystąpienia brzmiał „Elblążanie z NSZ”. Podczas obchodów dziennikarka przeprowadziła także niezwykle interesujący wywiad z Andrzejem Stryjewskim – synem sierżanta „Cacko”. Następnym wykładem adresowanym do uczestników okolicznościowej konferencji była prelekcja Łukasza Suchanowskiego - „Henryka Roszkowska ps. „Kurczak” - Niezłomna żona Wyklęta”.

 

Po tej prelekcji swoim wykładem pod tytułem „Zgrupowanie Oddziałów Leśnych NSZ pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bartka” - największa struktura wojskowa NSZ po wojnie” porwał wszystkich znany naukowiec dr Tomasz Greniuch, który odwiedził Elbląg już po raz czwarty. Naukową konferencję zakończyły wykłady Kordiana Kuczmy („Związek Jaszczurczy - Miecz i Pług - NSZ. Żołnierze podziemia narodowego w KL Stutthof”) oraz Edyty Czekalskiej z MW - Okręg Pomorski, która przybliżyła zgromadzonym postać gen. Jana Podhorskiego. Obchody 81. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych zorganizowane w Elblągu zakończył koncert Dominika Sovy Gudowskiego i Dawida Klehu Szwedko, którzy porwali publiczność swoim patriotycznym repertuarem.

 

Organizatorami 81. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych, która połączyła wiele organizacji patriotycznych, byli: Elbląscy Patrioci, Związek Żołnierzy NSZ -  Okręg Pomorski, Młodzież Wszechpolska - Okręg Pomorski, Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.

Rocznicowa uroczystość odbyła się w ramach współpracy środowisk patriotycznych Polski północnej, a gościli na niej również przedstawiciele SRH „Gryf”, Stowarzyszenia im. kpt. Antoniego Rymszy „Maksa”, „Wilk morski” z Kaszub, Fundacja Pomoc Patrioty, Światowy Związek Żołnierzy AK - Koło Pomorskie .

Wydarzenie objęte zostało patronatem wiceministra aktywów państwowych Andrzeja Śliwki, wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego oraz IPN Oddział Gdańsk. Patronami medialnymi zostali: TVP 3 Olsztyn, Dziennik Elbląski, Gość Niedzielny, Kwartalnik Wyklęci.

Wydarzenie wsparli również sponsorzy: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu. Nagrody ufundowali: Propatriae.pl, Capitalbook.pl.

 

Zdjęcia: Józef Żernicki, Marcin Mongiałło

Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.