Elity chcą ograniczyć wolności obywatelskie?

2012-01-24 00:00:00
Elity chcą ograniczyć wolności obywatelskie?

W Polsce ważą się losy umowy ACTA, mającej rzekomo chronić przed piractwem internetowym, a w gruncie rzeczy służącej ograniczeniu dostępu obywateli do swobodnej wymiany myśli. W USA miliarder George Soros przewiduje rychłe ograniczenie swobód obywatelskich, wskutek nieuniknionego załamania systemu finansowego w Stanach Zjednoczonych i radykalizacji Ruchu Okupacji Wall Street. Na Forum Ekonomicznym w Davos najważniejsi światowi przywódcy mają dyskutować nad odejściem od „kapitalizmu” i zaproponować jeszcze ściślejszy niż obecnie nadzór nad gospodarką.  

George Soros, znany amerykański miliarder żydowskiego pochodzenia, w rozmowie z Johnem Arlidge'em z „Newsweeka” zdecydowanie potwierdził, iż w jego opinii zbliża się fala zamieszek na amerykańskich ulicach. Według niego to proces nieunikniony. Stwierdził też, że masowe wystąpienia osób niezadowolonych ze stanu swoich portfeli, najprawdopodobniej zostaną wykorzystane przez rządzących do ograniczenia wolności obywatelskich. Wszystko oczywiście pod pretekstem konieczności zachowania bezpieczeństwa publicznego. – Może to doprowadzić do powstania represyjnego sytemu politycznego i takiego społeczeństwa, w którym wolność jednostki będzie o wiele bardziej ograniczona. Oznaczałoby to zerwanie z tradycją Stanów Zjednoczonych – wyjaśnił. 
 
Soros ocenił, że sytuacja w kraju jest „bardzo poważna”. – Mamy do czynienia z niezwykle trudnym okresem, porównywalnym pod wieloma względami do Wielkiego Kryzysu z lat. 30. Stoimy w obliczu powszechnych cięć wydatków w krajach rozwiniętych, co grozi stagnacją. W najlepszym wypadku możemy mieć do czynienia z deflacją, w najgorszym – z upadkiem systemu finansowego – twierdzi przedsiębiorca. 
 
O ograniczeniu wolności rozmawiać mają również w Davos najważniejsi politycy i ekonomiści. W szwajcarskim kurorcie co roku odbywają się spotkania w ramach Forum Ekonomicznego. Za zasadniczy cel tegorocznego, rozpoczynającego się w środę szczytu, obrano kwestię reformy systemu kapitalistycznego, który zdaniem pomysłodawcy szczytów w Davos, Klausa Schwaba, jest „przestarzały i nie sprawdził się”.  

Schwab zapowiadając spotkanie stwierdził, że mamy dziś do czynienia ze „zbyt dużą luką moralną” i „osłabieniem spójności społecznej” w systemie ekonomicznym. Jego zdaniem „elitom grozi całkowita utrata zaufania przyszłych pokoleń”. Winą za ten stan rzeczy obarczył „obecny model kapitalizmu”.
 
Według Schwaba, jesteśmy „w epoce głębokich przemian, które wymagają nowych sposobów myślenia, a nie większej wolności gospodarczej”. - W otaczającym nas świecie nie ma miejsca na kapitalizm w obecnej postaci – dodał.  Jaka jest więc alternatywa dla kapitalizmu? Więcej podatków, więcej ograniczeń, większy nadzór, głębsza integracja polityczna państw przeżywających problemy zadłużeniowe np. w Europie!
 
Światowi liderzy polityczni i ekonomiczni obawiają się przede wszystkim eskalacji zamieszek – wynika z amerykańskich badań. W 2011 r. 36 proc. przepytanych liderów wyrażało niepokój z powodu wybuchu napięć społecznych, a obecnie gwałtownych wystąpień obawia się już ponad 54 proc. z nich. Stąd coraz głośniejsze stają się propozycje ograniczania wolności obywatelskich - w celu zachowania porządku publicznego.
 
W grudniu Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podała, że różnice w dochodach między bogatymi i biednymi osiągnęły najwyższy poziom od 30 lat. Nierównosci pogłębiły się głównie w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. W swoim raporcie OECD ostrzega, iż największym zagrożeniem dla dobrobytu i bezpieczeństwa na świecie są właśnie zbyt duże dysproporcje między bogatymi i biednymi. Główny ekonomista OECD Pier Carlo Padoan postuluje bezwzględną walkę z „chciwością” i „nierównością”, aby zminimalizować ryzyko niebezpiecznych zachowań. 
 
Już od kilkunastu miesięcy najważniejsi politycy na świecie pracują nad zmianą znanego nam modelu kapitalizmu. Prezydent USA Barack Obama zaproponował wprowadzenie nowego podatku dla milionerów – „Rule Buffett” – który miałyby płacić te gospodarstwa, których dochód przekracza milion dolarów rocznie. Nowy podatek miałby przyczynić się do obniżeniu deficytu. Angela Merkel zaproponowała ściślejszą integrację polityczną i większą kontrolę państw członkowskich Unii Europejskiej - Potrzebujemy jeszcze więcej regulacji, ponieważ każdy gracz musi być bardziej podporządkowany nadzorowi – mówiła podczas jednego ze szczytów europejskich niemiecka kanclerz.
 
 
Źródło: WorldNetDaily.com, euinside, AS.


Komentarz PiotrSkarga.pl:
Przerażające są te krakania o odejściu od kapitalizmu w stronę podnoszenia podatków, większych ograniczeń, kontroli i głębszej integracji polityczna państw przeżywających problemy finansowe w Europie. Wszystko jak zwykle dla naszego dobra, którego tak mało nam już zostało. 
Tymczasem to właśnie regulacje, gigantyczne podatki, „zusy” i inne daniny dobijają inicjatywę wielu ludzi. To nie nierówności są złe, ale nędza. Wygląda na to, że ktoś na siłę chce nam znów zainstalować jakąś wersję starej, śmierdzącej komuny! 
 
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!