Episkopat Australii przestrzegł przed książką bp. Geoffreya Robinsona

2008-05-14 00:00:00
Episkopat Australii przestrzegł przed książką bp. Geoffreya Robinsona

Episkopat Australii przestrzegł wiernych, w specjalnym oświadczeniu wydanym w tym miesiącu, przed „doktrynalnymi problemami” zawartymi w książce napisanej przez emerytowanego biskupa pomocniczego archidiecezji Sydney Geoffreya Jamesa Robinsona – donosi portal CatholicWorldNews.

Biskup Robinson jest autorem popularnej książki pt. „Confronting Power and Sex in the Catholoc Church: Reclaiming the Spirit of Jesu”. („Wobec władzy i seksu w Kościele katolickim: nawracanie przez Ducha Jezusa”). Obecnie promuje ją w Stanach Zjednoczonych.

Australijscy biskupi zaznaczyli, że książka ta stawia pod znakiem zapytania „autorytet Kościoła katolickiego i jego władzę nieomylnego nauczania o prawdzie”. Książka odzwierciedla „niepewność biskupa Robinsona co do wiedzy i autorytetu samego Chrystusa”.

Pośród licznych kwestii zawartych w książce, które budzą wątpliwości biskupi wymieniają między innymi „naturę Tradycji, natchnienie Pisma Świętego, kwestię nieomylności soboru i papieża, autorytet Credo, naturę kapłaństwa i kluczowe elementy nauczania moralnego Kościoła”.

Hierarchowie wyrazili swoją wdzięczność bp. Robinsonowi za jego posługę duszpasterską, kiedy pełnił swój urząd przez 20 lat, zanim odszedł w 2004 r. na emeryturę, zwłaszcza za jego pracę z ofiarami przemocy seksualnej. „Jednak – jak napisali purpuraci – ludzie mają prawo wyraźnie wiedzieć, w co wierzy i czego naucza Kościół katolicki”.

Biskupi wcześniej podjęli działania, które miały doprowadzić do rozwiązania problemu z biskupem Robinsonem w związku z publikacją jego najnowszej książki. Jednak okazało się, że porozumienie jest niemożliwe, ponieważ biskup Robinson ma zasadniczy problem z uznaniem tego, „że Magisterium Kościoła naucza o prawdzie w sposób autorytatywny w imię Chrystusa”.

Biskupi przyznają, że „władza nadana przez Chrystusa swemu Kościołowi może być czasami niewłaściwie wykonywana”, niemniej jednak „wady ludzkie sprawujących urzędy nie unieważniają autorytetu Kościoła do nauczania w szczególności prawd w kwestiach wiary i moralności”.

Biskup Geoffrey James Robinson jest wielce kontrowersyjnym i bardzo popularnym na Zachodzie duchownym Kościoła katolickiego. Domaga się on m.in. reformy papiestwa, polegającej na ograniczeniu władzy, zmiany niektórych fraz „Wyznania Wiary” oraz zmiany nauczania moralnego nt. małżeństwa i współżycia seksualnego, dopuszczając współżycie pozamałżeńskie oraz homoseksualizm. Opowiada się także za kapłaństwem kobiet.

Źródło: CatholicWorldNews.com, AS
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.