Episkopat Australii przestrzegł przed książką bp. Geoffreya Robinsona

2008-05-14 00:00:00
Episkopat Australii przestrzegł przed książką bp. Geoffreya Robinsona

Episkopat Australii przestrzegł wiernych, w specjalnym oświadczeniu wydanym w tym miesiącu, przed „doktrynalnymi problemami” zawartymi w książce napisanej przez emerytowanego biskupa pomocniczego archidiecezji Sydney Geoffreya Jamesa Robinsona – donosi portal CatholicWorldNews.

Biskup Robinson jest autorem popularnej książki pt. „Confronting Power and Sex in the Catholoc Church: Reclaiming the Spirit of Jesu”. („Wobec władzy i seksu w Kościele katolickim: nawracanie przez Ducha Jezusa”). Obecnie promuje ją w Stanach Zjednoczonych.

Australijscy biskupi zaznaczyli, że książka ta stawia pod znakiem zapytania „autorytet Kościoła katolickiego i jego władzę nieomylnego nauczania o prawdzie”. Książka odzwierciedla „niepewność biskupa Robinsona co do wiedzy i autorytetu samego Chrystusa”.

Pośród licznych kwestii zawartych w książce, które budzą wątpliwości biskupi wymieniają między innymi „naturę Tradycji, natchnienie Pisma Świętego, kwestię nieomylności soboru i papieża, autorytet Credo, naturę kapłaństwa i kluczowe elementy nauczania moralnego Kościoła”.

Hierarchowie wyrazili swoją wdzięczność bp. Robinsonowi za jego posługę duszpasterską, kiedy pełnił swój urząd przez 20 lat, zanim odszedł w 2004 r. na emeryturę, zwłaszcza za jego pracę z ofiarami przemocy seksualnej. „Jednak – jak napisali purpuraci – ludzie mają prawo wyraźnie wiedzieć, w co wierzy i czego naucza Kościół katolicki”.

Biskupi wcześniej podjęli działania, które miały doprowadzić do rozwiązania problemu z biskupem Robinsonem w związku z publikacją jego najnowszej książki. Jednak okazało się, że porozumienie jest niemożliwe, ponieważ biskup Robinson ma zasadniczy problem z uznaniem tego, „że Magisterium Kościoła naucza o prawdzie w sposób autorytatywny w imię Chrystusa”.

Biskupi przyznają, że „władza nadana przez Chrystusa swemu Kościołowi może być czasami niewłaściwie wykonywana”, niemniej jednak „wady ludzkie sprawujących urzędy nie unieważniają autorytetu Kościoła do nauczania w szczególności prawd w kwestiach wiary i moralności”.

Biskup Geoffrey James Robinson jest wielce kontrowersyjnym i bardzo popularnym na Zachodzie duchownym Kościoła katolickiego. Domaga się on m.in. reformy papiestwa, polegającej na ograniczeniu władzy, zmiany niektórych fraz „Wyznania Wiary” oraz zmiany nauczania moralnego nt. małżeństwa i współżycia seksualnego, dopuszczając współżycie pozamałżeńskie oraz homoseksualizm. Opowiada się także za kapłaństwem kobiet.

Źródło: CatholicWorldNews.com, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.