Episkopat Chile przeciw tzw. aborcji terapeutycznej
2009-04-30 00:00:00
„Aby mieli życie w Chrystusie” – tak zatytułowali swe przesłanie końcowe, ogłoszone 28 kwietnia, uczestnicy 97. sesji plenarnej chilijskiego episkopatu. Poświęcono je w znacznej mierze służbie ludzkiemu życiu jako jednej z wielkich wartości, na których została zbudowana ich ojczyzna i z których nigdy nie może ona zrezygnować.
Biskupi nawiązują do sprawy tzw. aborcji terapeutycznej, czyli chroniącej życie matki. Zagadnienie to pojawiło się ostatnio w trwającej od marca kampanii wyborczej. Próbuje się w ten sposób wprowadzić dopuszczalność przerywania ciąży, którego prawo Chile dotychczas całkowicie zabrania.
W przesłaniu zwrócono uwagę na fałszywość samego pojęcia „aborcji terapeutycznej”. Przypomniano wyraźne nauczanie Kościoła, które dobitnie sformułował Jan Paweł II w encyklice „Evangelium vitae”. Papież napisał tam: „Bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel czy jako środek, jest zawsze poważnym nieładem moralnym, gdyż jest dobrowolnym zabójstwem niewinnej istoty ludzkiej”. Zdaniem biskupów aborcja to podwójna niesprawiedliwość – względem nie tylko zabijanego dziecka, ale także jego matki, której sumienie i uczucia zostają zranione. Prawdziwa demokracja wymaga ochrony godności każdego człowieka, a chrześcijanin winien być świadkiem kultury życia – czytamy w dokumencie episkopatu Chile.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.