Episkopat Francji: homoseksualni partnerzy ojca lub matki to nie rodzice
2009-03-11 00:00:00
Francja nie potrzebuje ustawy o prawach i obowiązkach rodzicielskich osób trzecich – twierdzą tamtejsi biskupi. Obawiają się oni, że projekt kontrowersyjnej regulacji prawnej może prowadzić do narzucenia dzieciom władzy rodzicielskiej aktualnego partnera homoseksualnego matki lub ojca. W Paryżu opublikowano dziś komunikat Rady Stałej episkopatu Francji.
Zdaniem biskupów dostateczne rozwiązanie w różnych delikatnych sytuacjach życiowych, dotyczących około 30 tys. dzieci można znaleźć na podstawie aktualnych rozwiązań prawnych, zezwalających na delegowanie władzy rodzicielskiej. Nie można zadekretować, że z chwilą gdy dwie osoby zdecydowały się na współżycie, każde z nich może posiadać władzę rodzicielską w odniesieniu do dzieci partnera czy partnerki odnośnie do „ważnych aktów ich życia”. "Życie społeczne budowane jest w oparciu o relację kobiety i mężczyzny, a nie relacje osób tej samej płci” – czytamy w komunikacie Rady Stałej episkopatu Francji.
Biskupi przypominają, że rozwój i dojrzewanie dziecka zakładają obecność ojca i matki, zaś żadne dane naukowe nie upoważniają do stwierdzeń jakoby wychowanie dziecka przez dwie kobiety albo dwóch mężczyzn nie powodowało żadnych szkód. „Wspomniany projekt nie służy autentycznemu dobru dziecka” – stwierdzają autorzy komunikatu. Jednocześnie wskazują, że w takich związkach dzieci stają się często zakładnikami w konfliktach małżeńskich albo nienawiści między rodzicami a ich dawnymi lub obecnymi partnerami.
Episkopat francuski nie kryje swych obaw, iż następnym krokiem ustawodawcy może być zgoda na adopcję dzieci przez związki homoseksualne.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.