Episkopat Francji: homoseksualni partnerzy ojca lub matki to nie rodzice

2009-03-11 00:00:00

Francja nie potrzebuje ustawy o prawach i obowiązkach rodzicielskich osób trzecich – twierdzą tamtejsi biskupi. Obawiają się oni, że projekt kontrowersyjnej regulacji prawnej może prowadzić do narzucenia dzieciom władzy rodzicielskiej aktualnego partnera homoseksualnego matki lub ojca. W Paryżu opublikowano dziś komunikat Rady Stałej episkopatu Francji.

Zdaniem biskupów dostateczne rozwiązanie w różnych delikatnych sytuacjach życiowych, dotyczących około 30 tys. dzieci można znaleźć na podstawie aktualnych rozwiązań prawnych, zezwalających na delegowanie władzy rodzicielskiej. Nie można zadekretować, że z chwilą gdy dwie osoby zdecydowały się na współżycie, każde z nich może posiadać władzę rodzicielską w odniesieniu do dzieci partnera czy partnerki odnośnie do „ważnych aktów ich życia”. "Życie społeczne budowane jest w oparciu o relację kobiety i mężczyzny, a nie relacje osób tej samej płci” – czytamy w komunikacie Rady Stałej episkopatu Francji.

Biskupi przypominają, że rozwój i dojrzewanie dziecka zakładają obecność ojca i matki, zaś żadne dane naukowe nie upoważniają do stwierdzeń jakoby wychowanie dziecka przez dwie kobiety albo dwóch mężczyzn nie powodowało żadnych szkód. „Wspomniany projekt nie służy autentycznemu dobru dziecka” – stwierdzają autorzy komunikatu. Jednocześnie wskazują, że w takich związkach dzieci stają się często zakładnikami w konfliktach małżeńskich albo nienawiści między rodzicami a ich dawnymi lub obecnymi partnerami.

Episkopat francuski nie kryje swych obaw, iż następnym krokiem ustawodawcy może być zgoda na adopcję dzieci przez związki homoseksualne.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.