Francuscy hierarchowie wspierają, poprzez agencję na rzecz rozwoju międzynarodowego, co najmniej dwie grupy pro-aborcyjne w Ameryce Łacińskiej.
Katolicki Komitet Zwalczania Głodu i na rzecz Rozwoju (Comité Catholique Contre la Faim et pour le Developpement lub CCFD), który jest częściowo utrzymywany z jałmużny, zebranej we francuskich parafiach w okresie Wielkiego Postu, wspiera pro-aborcyjną feministyczną grupę INDESO Mujer w Argentynie, a także pro-aborcyjne Centrum Analiz Społeczno-Kulturowych im. Antonio de Montesinos w Meksyku.
Obie organizacje były opisane przez Jean-Pierre Moreau, autora książki „Duszpasterski terroryzm”, która krytykuje wpływ teologii wyzwolenia we Francji. Na swoim blogu o tej samej nazwie, Moreau pisze, że jego poprzednia książka, „Kościół i przewrót” ujawniła finansowanie pro-aborcyjnych grup przez CCFD w 1985 roku. Oskarżył on agencję francuskiego episkopatu o kontynuację dawnej polityki.
INDESO Mujer (Instytut Studiów nad sytuacją prawną i społeczną kobiet) jest od ponad 20 lat wspierany przez CCFD. INDESO Mujer otrzymuje pieniądze za działalność na rzecz równouprawnienia kobiet.
Organizacja ta działa na rzecz ułatwienia argentyńskim kobietom dostępu do aborcji poprzez upowszechnienie „praw seksualnych i reprodukcyjnych”. Walczy także o dostęp do „skutecznej antykoncepcji” i zapewnienie szeregu praw seksualnych, które obejmują m.in.: „prawo do przyjemności seksualnej, w tym masturbacji" i prawo do "wolnych związków seksualnych”.
INDESO na swojej stronie internetowej zachęca do wzięcia udziału w kampanii na rzecz depenalizacji aborcji w Ameryce Łacińskiej i Karaibach. Organizacja za pośrednictwem strony internetowej sprzedaje książki na temat "praw seksualnych i reprodukcyjnych". Zachęca do wdrażania edukacji seksualnej w szkołach, upowszechnienia środków antykoncepcyjnych, zalegalizowania „bezpiecznej i bezpłatnej aborcji".
W materiałach INDESO można przeczytać, że „ludzie mają prawo do stosunków seksualnych, niezależnie od wieku, stanu cywilnego, lub modelu rodziny" i prawo do "przyjemnej, rekreacyjnej seksualności, wolnej od reprodukcji".
Organizacja CCFD, działająca przy francuskim episkopacie wspiera także pro-aborcyjne Centrum Studiów Społecznych i Kulturalnych im. Antonio de Montesinos (Centro de Sociales y Culturales Antonio de Montesinos) w Meksyku. Centrum walczy również o równouprawnienie kobiet.
Montesinos Center należy do instytucji Ecclesial Observatory, która sprzeciwia się nauczaniu Kościoła katolickiego w sprawach seksualności. Należy do niej także organizacja „Katolicy za prawem do decydowania” – instytucja wielokrotnie potępiona przez biskupów lokalnych z powodu popierania legalizacji aborcji.
Ecclesial Observatory lobbuje na rzecz legalizacji aborcji w Meksyku. W niedawno wydanej broszurze, instytucja ta poparła ustawę aborcyjną, wdrożoną w Mexico City w 2008 r., a także potępiła Kościół katolicki za sprzeciw wobec aborcji.
Na stronie 3. broszury czytamy: że „chociaż aborcja nie jest dobra sama w sobie, kontynuacja nieplanowanej lub niepożądanej ciąży - która prawdopodobnie stanowi zagrożenie dla fizycznego i psychicznego życia kobiety, pary, rodziny, a nawet społeczeństwa - nie może zostać uznana za pożądaną". Czytamy tam także: "Sprzeciw hierarchii katolickiej oraz niektórych stowarzyszeń obywatelskich wobec prawnego przerwania ciąży, niebiorących pod uwagę okoliczności ciężarnej kobiety, wynika z braku wiedzy na ten temat i niezrozumienia problemu, a także z braku miłości i miłosierdzia".
Centrum jest również sygnatariuszem sprawozdania pro-aborcyjnego – Civil Society Organziations Report on the Situation of Economic, Social, Cultural and Envieronmental Rights in Mexico (1997-2006), które zostało podpisane przez grupy proaborcyjne wspierane przez kanadyjski episkopat. W sprawozdaniu potwierdzono konieczność działania na rzecz upowszechnienia we wszystkich stanach Meksyku aborcji, która miałaby być przeprowadzana w szpitalach publicznych.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy