Episkopat Irlandii naciska na parlamentarzystów w sprawie ustawy o związkach partnerskich

2010-06-18 00:00:00
Episkopat Irlandii naciska na parlamentarzystów w sprawie ustawy o związkach partnerskich

Irlandzki episkopat zwrócił się do parlamentarzystów z prośbą o ponowne rozpatrzenie ustawy, która nadaje związkom partnerskim taki sam status jak małżeństwom heteroseksualnym. Hierarchowie chcą, aby wprowadzono do niej szereg zmian, które ochronią status tradycyjnej rodziny opartej ma małżeństwie.

Chociaż ustawa o związkach partnerskich, nad którą obecnie pracuje irlandzki parlament, zabrania parom tej samej płci adopcji dzieci, to jednak przyznaje im szereg korzyści podatkowych i socjalnych, z których korzystają małżeństwa. 

Biskupi w specjalnym oświadczeniu napisali, że: „związki partnerskie są niezgodne z rodziną opartą ma małżeństwie jako koniecznym fundamencie porządku społecznego, niezbędnej dla dobra narodu oraz państwa”. Hierarchowie zwrócili uwagą na gwarancje konstytucyjne, jakie rząd mógłby zapewnić instytucji małżeństwa, na której opiera się rodzina.

Episkopat poprosił także rządzących, by zmienili ustawę w celu zapewnienia praw gwarantujących wolność sumienia osobom, które chcą w swoim życiu postępować zgodnie z nauczaniem moralnym Kościoła. Zwrócili także uwagę na konieczność zapewnienia kościołom odpowiedniej autonomii. Biskupi obawiają się, że dosięgną ich kary za krytykowanie stosunków homoseksualnych, gdyż w proponowanej ustawie znajdują się takie zapisy.

Źródło: CWN, AS
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.