Episkopat Peru: nie można zrównywać chrześcijaństwa z innymi religiami

2009-07-08 00:00:00
Episkopat Peru: nie można zrównywać chrześcijaństwa z innymi religiami

Stała Komisja Konstytucyjna kongresu peruwiańskiego przegłosowała 1 lipca projekt ustawy regulującej podstawy równości i wolności religijnej. W liście otwartym skierowanym do parlamentu przewodniczący episkopatu Peru i metropolita Trujillo abp Héctor Miguel Cabrejos Vidarte OFM wyraził swoje zaniepokojenie z powodu planowanych rozwiązań, które stawiają m.in. znak równości między wszystkimi religiami w tym kraju.

W pierwszej części datowanego na 2 lipca listu hierarcha podkreślił fakt, że to dzięki Kościołowi katolickiemu w peruwiańskiej konstytucji znalazł się w 1979 r. wpis o wolności wyznania. Dzięki temu art. 2 obecnej ustawy zasadniczej zakazuje dyskryminacji z powodu przekonań religijnych. Natomiast art. 3 mówi o prawie do wolności religijnej i wyznaniowej oraz związanego z tym kultu w formie indywidualnej bądź wspólnotowej.

Nowy tekst ustawy stawia między wszystkimi religiami, kościołami i wyznaniami znak równości. W tym kontekście abp Cabrejos zaznaczył, że chrześcijaństwo nie jest równe judaizmowi czy islamowi, czego nie należy rozpatrywać w kategoriach wyższości jednej religii nad drugą. Chodzi natomiast o społeczne zakorzenienie wiary. Katolicyzm w Peru przez wieki kształtował historyczną, kulturową i moralną postawę narodu. Fakt ten stanowi, zdaniem ordynariusza Trujillo, o wyjątkowości relacji Kościoła katolickiego z państwem peruwiańskim.

Arcybiskup przypomniał, iż stosunki Kościoła katolickiego z Peru reguluje konkordat, który ma wymiar prawa międzynarodowego. Wyraził też ubolewanie, że parlament nie zwrócił się z oficjalną konsultacją w sprawie nowej ustawy do konferencji episkopatu. Tymczasem, jak zauważył, nowa legislatywa będzie rzutować na osobiste prawa obywateli wyznania katolickiego, którzy stanowią w Peru znaczącą większość.

Uwagę hierarchy przyciągnęły wyjątkowe okoliczności towarzyszące głosowaniu nad projektem ustawy. Spośród 16 członków komisji za ustawą głosowało tylko 6. Abp Cabrejos wezwał też parlamentarzystów do kierowania się wspólnym dobrem ojczyzny i rozwiązywania w duchu dialogu licznych problemów społeczno-politycznych, które w ostatnim czasie trapią Peru.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.