Episkopat Ukrainy: debata o bioetyce i duszpasterstwie na EURO 2012

2012-02-10 00:00:00
Episkopat Ukrainy: debata o bioetyce i duszpasterstwie na EURO 2012


Podczas XXXIX sesji plenarnej episkopatu Ukrainy, który obradował 9 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Lwowskiej w Brzuchowicach poruszone zostały tematy: kwestia obrony życia na każdym jego stadium, przygotowanie do Kongresu Eucharystycznego oraz opieka duszpasterska podczas EURO 2012.

Jak informuje abp Mieczysław Mokrzycki, przewodniczący ukraińskiego episkopatu, głównym tematem obrad była obrona życia w każdej jego fazie. Ks. prałat Krzysztof Nykiel z Kongregacji Nauki Wiary wygłosił referat na temat wydanej prze tę dykasterię instrukcji "Dignitas personae". – Eutanazja, aborcja to trudne problemy, które na tej konferencji rozważaliśmy i będziemy starali się na te kwestie jak najlepiej odpowiedzieć – podkreślił metropolita lwowski.

Abp Mokrzycki poinformował, że Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie przygotowuje się też do EURO 2012, zwłaszcza w Kijowie, Lwowie, Charkowie i Doniecku, ażeby objąć troską duszpasterską przybywających do tych miast sportowców, kibiców, pielgrzymów i wszystkich turystów. – Lwów jest wielkim miastem i ufamy, że przebędzie tu wiele osób. Będą to głównie katolicy obrządku łacińskiego, dlatego będziemy starali się otworzyć jak najwięcej kościołów, by kibice i sportowcy mogli skorzystać ze Mszy św., sakramentu pokuty, by w tych kościołach były dyżury oraz adoracja Najświętszego Sakramentu – zaznaczył metropolita lwowski.

Źródło: KAI

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!