Amerykańscy biskupi nakazują kapłanom zwrócić szczególną uwagę na nauczanie na temat antykoncepcji, sterylizacji i sztucznego zapłodnienia in vitro. Kwestie te nie są właściwie rozumiane przez katolików, a nawet przez niektórych księży. Dlatego hierarchowie polecają „dobre publikacje” na ten temat.
Susan E. Wills, asystentka dyrektora ds. edukacji w Sekretariacie Konferencji Episkopatu ds. działalności pro-life, jest autorką publikacji episkopatu na temat konieczności skoncentrowania się kapłanów na nauczaniu w tych trzech obszarach. Zwraca ona uwagę na niewiedzę, panującą wśród katolików. W publikacji zacytowała kilka wypowiedzi kobiet katoliczek:
„Jedna ze studentek katolickiego koledżu napisała na temat etyki antykoncepcji, że Kościół nie traktuje poważnie kwestii sprzeciwu wobec antykoncepcji. więc ona także się tym nie przejmuje. Nigdy nie słyszała o tym w homilii, ani na lekcjach religii w katolickiej szkole (z wyjątkiem lekceważącego stanowiska wobec tego problemu)”.
Inna katoliczka, zaangażowana w aktywność parafialną, prosiła kobiety na popularnym blogu „Urban moms”, by podzieliły się pozytywnymi doświadczeniami na temat sterylizacji.
Kolejna katoliczka opisywała swoje traumatyczne przeżycia związane z procesem pobierania komórek jajowych do zapłodnienia in vitro (IVF).
Wills wyjaśnia: „Wielu katolików doświadcza problemów z płodnością, uciekają się więc do procedury sztucznego zapłodnienia in vitro, by stworzyć dziecko. Wielu nawet uważa, że procedura in vitro jest procedurą pro-life, tylko dlatego, że dzięki niej na świecie może pojawić się nowe dziecko. Niewielu ma świadomość, że oprócz problemów moralnych, związanych z in vitro, większość dzieci poczętych w ten sposób ginie".
Oprócz koncentrowania się na nauczaniu prawdy na ten temat, Wills sugeruje, by kapłani mówili w swoich homiliach, że „Bóg pragnie przebaczenia naszych grzechów i odnowienia łaski”. Zaleca ułatwienie wiernym dostępu do sakramentu spowiedzi św., poprzez zwiększenie ilości godzin, podczas których spowiednik byłyby dostępny.
Dodaje że „jako dorośli nie możemy twierdzić, iż prawdy moralne Kościoła są dla nas niedostępne”. Zauważa, że dzisiaj dostęp do nich jest nawet łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy poszukać pism papieży, teologów i etyków na ten temat, na przykład w Internecie.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS