Episkopat USA: pochwała i krytyka decyzji SN Kalifornii
2009-05-28 00:00:00
Episkopat Stanów Zjednoczonych z zadowoleniem przyjął decyzję Sądu Najwyższego Kalifornii w sprawie definicji małżeństwa. Trybunał zaaprobował decyzję wyborców tego stanu, wyrażoną podczas listopadowego referendum, w której małżeństwo określono jako związek kobiety i mężczyzny – informuje KAI.
Zadowolenie z decyzji kalifornijskiego trybunału wyraził abp Joseph E. Kurtz, stojący na czele nadzwyczajnej komisji ds. obrony małżeństwa. Wypowiadając się w imieniu episkopatu hierarcha zaznaczył, że w ten sposób uszanowano wolę wyborców, w której okazano szacunek dla wyjątkowego charakteru relacji małżeńskiej oraz jej służby dla dobra wspólnego. Chodzi zwłaszcza o respektowanie wartości przekazywania życia, dobra potomstwa oraz wyjątkowej komplementarności kobiety i mężczyzny. „Krzewienie prawdy i piękna małżeństwa uwydatnia, a nie pomniejsza przyrodzoną godność każdej osoby ludzkiej” – stwierdził hierarcha.
Równocześnie episkopat wyraził rozczarowanie, iż kalifornijski Sąd Najwyższy nie zastosował tej definicji do 18 tys. związków homoseksualnych zarejestrowanych w tym stanie od maja do listopada ub. roku. „Próby zmiany prawnej definicji małżeństwa, czy tworzenia symulacji małżeństwa, często pod przykrywką „równości”, „praw obywatelskich” czy walki z dyskryminacją nie służy prawdzie. Próby takie podminowują samą istotę małżeństwa pomijając istotną rolę małżeństwa i rodziny w życiu społeczeństwa” – stwierdził abp Kurtz.
Metropolita Louisville podkreślił, że obowiązkiem państwa jest ochrona i promocja małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny oraz ochrona i promocja przyrodzonej godności każdej osoby ludzkiej, w tym osób homoseksualnych.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.