Episkopat USA: zarodkowi ludzkiemu przysługuje pełnia godności człowieka
2008-06-16 00:00:00
Katoliccy biskupi USA opowiedzieli się przeciwko badaniom na komórkach macierzystych pochodzących z ludzkich embrionów. „Niszczenie ludzkich embrionów” dla celów badawczych podważa szacunek dla życia ludzkiego, oświadczyli 15 czerwca biskupi uczestniczący w letnim zebraniu episkopatu USA w Orlando na Florydzie. „Błędne tłumaczenie”, że dobry cel może stanowić „usprawiedliwienie dla zabijania“, przyniosło światu wiele złego, przypomnieli biskupi amerykańscy.
„Życiem ludzkim” jest nawet tygodniowy zarodek, który ma taką samą godność jak wszyscy inni członkowie wspólnoty ludzkiej, stwierdzili biskupi USA w dokumencie końcowym ze swoich obrad. Przypomnieli, że jeśli podstawowe prawo, jakim jest prawo do życia, „uzależnia się od różnych zdolności i jakości“, nie może być mowy o prawdziwej równości wśród ludzi, lecz o „przywileju silniejszego“.
W oświadczeniu biskupi uznali też jako godne potępienia zabijanie tzw. „nadprogramowych embrionów” pozostających przy zapładnianiu „in vitro“. Jako niedopuszczalne wymienili też klonowanie i „groteskową praktykę” zapładniania kobiet sklonowanymi embrionami w celu otrzymania komórek macierzystych. Mimo iż Kościół katolicki w USA wielokrotnie wypowiadał się przeciwko badaniom na komórkach macierzystych pochodzących z ludzkich zarodków, nigdy dotąd Konferencja Biskupów nie wypowiedziała się w tej sprawie w oficjalnym dokumencie. Obecne oświadczenie ma stać się podstawą dla dokumentu duszpasterskiego, który zostanie opracowany w przyszłości.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.