Episkopat USA apeluje o ochronę prawa do wolności religijnej

2011-10-28 00:00:00
Episkopat USA apeluje o ochronę prawa do wolności religijnej


Biskup William Lori, szef nowo powstałego Komitetu ds. wolności religijnej przy episkopacie amerykańskim, zwrócił się ostatnio do Kongresu z wnioskiem o pilne działania w celu obrony wolności religijnej w kraju.

Hierarcha wczoraj zdawał relację przed podkomisją ds. sprawiedliwości w Kongresie. Wyjaśnił, że ze względu na liczne przypadki łamana prawa do wolności religijnej w kraju, episkopat był zmuszony do powołania nowej komisji w zawrotnym tempie. – To że zostałem wyznaczony na szefa nowej inicjatywy, powstałej prawie z prędkością światła, świadczy o tym jak bardzo ważna i pilna jest ta sprawa dla Kościoła–- przekonywał kongresmenów.

Hierarcha mówił o łamaniu klauzuli sumienia pracowników medycznych, o narzucaniu przez administrację Obamy skandalicznych zobowiązań na placówki zdrowotne świadczące swoje usługi dla społeczeństwa. Nakazuje się im wykonywanie zabiegów aborcyjnych, a także wypisywanie i wydawanie środków poronnych.

Bp Lori ubolewał nad wycofaniem przez administrację grantów dla instytucji katolickich, takich jak: Catholic Relief Services i Migrationa and Refuge Services, które pomagają imigrantom i osobom ciężko chorym, przebywającym w hospicjach. Jako powód odmowy wsparcia, urzędnicy podali niechęć do realizacji „praw reprodukcyjnych”.

Hierarcha odniósł się także do ataków urzędników na Kościół i jego wyznawców np. niedawna wypowiedź nowojorskiego gubernatora, sugerującego, że niechętny stosunek Kościoła do „homo-małżeństw” wynika z nieuzasadnionych uprzedzeń. Bp. Lori przestrzegł, że „przyklejanie Kościołowi katolickiemu i innym grupom wyznaniowym etykietki »bigot« doprowadzi do wieloletniego konfliktu na linii Kościół – państwo”.

Biskup wezwał kongresmenów do podjęcia pilnych działań w obronie wolności religijnej i poszanowania dla głoszonych poglądów religijnych, a także do ochrony tzw. klauzuli sumienia. Zasugerował zbadanie przepisów wykonawczych do ustawy zdrowotnej, które jego zdaniem, wielokrotnie naruszają prawo, narzucając skandaliczne zobowiązania na placówki zdrowia.

Apelował o przestrzeganie praw pracowników, którzy ze względu na swoje przekonania nie chcą się zgodzić na respektowanie prawa zezwalającego na zawieranie „homo-małżeństw”. Przytoczył kwestię prześladowanych sędziów i pracowników urzędów stanu cywilnego w Nowym Jorku oraz pracowników instytucji adopcyjnych w stanie Illinois, którzy odmawiają wydawania dzieci parom homoseksualnym.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.