Maoistowskie władze Erytrei wydaliły ze swego terytorium troje kolejnych misjonarzy. Ks. Flavio Paoli, ks. Angelo Ragazzo SDB oraz siostra Maria Donata Moruzzi FDGBP (Zgromadzenie Córek Jezusa Dobrego Pasterza) otrzymali ustny nakaz opuszczenia kraju i 15 listopada powrócili do Włoch. Czwarta misjonarka, s. Lucia Andrioletti FDGBP, wyjechała wcześniej, ponieważ nie przedłużono jej wizy pobytowej.
Protest w tej sprawie wystosowali biskupi regionu, którzy całe zajście nazwali próbą „osłabienia Kościoła”. Jednocześnie wskazali, że takie działania rządu stanowią pogwałcenie międzynarodowych umów. Podobny przypadek zdarzył się w Erytrei w zeszłym roku. Czternastu misjonarzom i misjonarkom odmówiono wtedy przedłużenia pobytu.
Decyzje maoistowskich władz wymierzone są w działania zagranicznych misjonarzy. Wprawdzie od dawna w Erytrei łamana jest wolność religijna, jednak w ciągu ostatniego roku ataki na chrześcijan przybrały na sile. Wyznawcy Chrystusa są więzieni i zmuszani do wyrzeczenia się swej wiary. Do wojska wcielani są księża.
16 sierpnia 2007 r. władze nakazały Kościołowi katolickiemu zrzeczenie się na rzecz Ministerstwa Dobra Społecznego i Pracy wszystkich struktur społecznych, takich jak szkoły, przychodnie, sierocińce oraz ośrodki kształcenia kobiet. Jeszcze wcześniej nakazały niektórym zgromadzeniom zakonnym przygotowanie do pracy w tym kraju miejscowego duchowieństwa.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.