Erytrea: nakazy wyjazdu dla dwóch misjonarzy i dwóch misjonarek

2008-10-28 00:00:00

Władze Erytrei nakazały dwóm kapłanom i dwóm siostrom zakonnym opuszczenie kraju. Na razie wyjechała jedna z sióstr, pozostali misjonarze czekają na oficjalne pismo od rządu. Sprawę ma wyjaśnić nuncjusz apostolski w Sudanie i Erytrei abp Leo Boccardi.

Jak doniosła agencja MISNA, księża, którzy muszą wyjechać z Erytrei, to salezjanie – o. Flavio Paoli i o. Angelo Regazzo. Natomiast zakonnice – s. Donata Maria Moruzzi i s. Lucia Andrioletti - należą do Zgromadzenia Córek Jezusa Dobrego Pasterza (FDGBP).

Ustnie nakazano nam opuszczenie Erytrei w przeciągu ośmiu dni. Nie wyjedziemy jednakże, dopóki nie dostaniemy oficjalnego listu w tej sprawie. Nasze wizy są nadal ważne – powiedział o. Paoli. Dodał również, iż s. Andrioletti wyjechała z kraju, ponieważ skończyła się jej wiza pobytowa.

Podobny przypadek zdarzył się w Erytrei w zeszłym roku. Czternastu misjonarzom i misjonarkom odmówiono wtedy przedłużenia pobytu.

Wedle raportu organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) Erytrea jest jednym z państw, gdzie narusza się wolność religii. Niedawno Kościół katolicki odmówił wcielania księży i zakonników do wojska. W odpowiedzi, władze kraju narzuciły państwową kontrolę nad wszystkim dziełami prowadzonymi przez Kościół – szkołami, placówkami opieki medycznej i projektami charytatywnymi.

50 proc. społeczeństwa erytrejskiego to muzułmanie, 40 proc. to wyznawcy Erytrejskiego Kościoła Prawosławnego, katolicy natomiast stanowią 5 proc. mieszkańców kraju.

Źródło: KAI
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.