Erytrea: rekordowa liczba neoprezbiterów

2009-07-23 00:00:00

W tym roku święcenia kapłańskie przyjęło w Erytrei 12 księży – jest to najwyższa liczba neoprezbiterów w dziejach tego lokalnego Kościoła katolickiego. 18 lipca biskup diecezji Keren – Kidane Yebio wyświęcił 6 kapłanów w katedrze św. Michała w stolicy kraju – Asmarze, a z kolei jej biskup – Mengisteab Tesfamariam – kolejnych sześciu w ich parafiach. Wszyscy oni ukończyli krajowe wyższe seminarium duchowne w Asmarze.

Informując 21 lipca o tym zdarzeniu, watykańska misyjna agencja prasowa FIDES przypomniała, że katolicy stanowią mniejszość w tym wschodnioafrykańskim kraju. Stołeczne seminarium nigdy dotychczas nie wykształciło i wyświęciło jednocześnie 12 kandydatów w ciągu jednego roku.

Placówkę tę powołał do życia jako katolicką szkołę wyższą w mieście Guala w Etiopii w 1845 roku misjonarz włoski, wikariusz apostolski Etiopii św. Justyn De Jacobis (1800-60). W ciągu ponad półtorawiekowego istnienia wielokrotnie borykała się ona z różnymi trudnościami i problemami, była zamykana i zmieniał swą siedzibę. W 1869 roku seminarium przeniesiono do pobliskiego Kerenu, a w roku 1959 – do Asmary.

Dotychczas najwięcej kapłanów – 10 – wyświęcono 25 grudnia 1889 r., a następnie 8 – w marcu 1936 r., gdy siedzibą seminarium był Keren. Obecne święcenia były pierwszymi tak licznymi święceniami w dotychczasowych dziejach diecezji asmarskiej i kereńskiej.

Wspólnota katolicka w Erytrei liczy ok. 150 tys. wiernych na ponad 4,6 mln mieszkańców kraju. Mniej więcej połowa z nich wyznaje islam, podczas gdy chrześcijan, głównie należących do przedchalcedońskiego Kościoła erytrejskiego (dawniej etiopskiego), jest niespełna 40%. Po oddzieleniu się od Etiopii i ogłoszeniu w maju 1993 r. niepodległości Erytrei kraj ten rozwija się niezależnie od swego wielkiego zachodniego sąsiada. Również Kościół katolicki tworzy obecnie odrębne jednostki, wzmocnione utworzeniem 21 grudnia 1995 r. przez Jana Pawła II dwóch nowych diecezji: Barentu i Keren, które wraz z diecezją Asmary (istniejącą od 20 lutego 1961 r.) stanowią całą strukturę katolicką w tym kraju.

Jednocześnie nadal istnieją ścisłe więzi między obu państwami, gdyż wszystkie diecezje erytrejskie wchodzą w skład metropolii Addis Abeby, a biskupi obu krajów tworzą jedną wspólną konferencję – Zgromadzenie Hierarchów Katolickich Etiopii i Erytrei. Na jej czele stoi obecnie arcybiskup Addis Abeby – Souraphiel Berhaneyesus Demerew CM.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.