Erytrea: rekordowa liczba neoprezbiterów
2009-07-23 00:00:00
W tym roku święcenia kapłańskie przyjęło w Erytrei 12 księży – jest to najwyższa liczba neoprezbiterów w dziejach tego lokalnego Kościoła katolickiego. 18 lipca biskup diecezji Keren – Kidane Yebio wyświęcił 6 kapłanów w katedrze św. Michała w stolicy kraju – Asmarze, a z kolei jej biskup – Mengisteab Tesfamariam – kolejnych sześciu w ich parafiach. Wszyscy oni ukończyli krajowe wyższe seminarium duchowne w Asmarze.
Informując 21 lipca o tym zdarzeniu, watykańska misyjna agencja prasowa FIDES przypomniała, że katolicy stanowią mniejszość w tym wschodnioafrykańskim kraju. Stołeczne seminarium nigdy dotychczas nie wykształciło i wyświęciło jednocześnie 12 kandydatów w ciągu jednego roku.
Placówkę tę powołał do życia jako katolicką szkołę wyższą w mieście Guala w Etiopii w 1845 roku misjonarz włoski, wikariusz apostolski Etiopii św. Justyn De Jacobis (1800-60). W ciągu ponad półtorawiekowego istnienia wielokrotnie borykała się ona z różnymi trudnościami i problemami, była zamykana i zmieniał swą siedzibę. W 1869 roku seminarium przeniesiono do pobliskiego Kerenu, a w roku 1959 – do Asmary.
Dotychczas najwięcej kapłanów – 10 – wyświęcono 25 grudnia 1889 r., a następnie 8 – w marcu 1936 r., gdy siedzibą seminarium był Keren. Obecne święcenia były pierwszymi tak licznymi święceniami w dotychczasowych dziejach diecezji asmarskiej i kereńskiej.
Wspólnota katolicka w Erytrei liczy ok. 150 tys. wiernych na ponad 4,6 mln mieszkańców kraju. Mniej więcej połowa z nich wyznaje islam, podczas gdy chrześcijan, głównie należących do przedchalcedońskiego Kościoła erytrejskiego (dawniej etiopskiego), jest niespełna 40%. Po oddzieleniu się od Etiopii i ogłoszeniu w maju 1993 r. niepodległości Erytrei kraj ten rozwija się niezależnie od swego wielkiego zachodniego sąsiada. Również Kościół katolicki tworzy obecnie odrębne jednostki, wzmocnione utworzeniem 21 grudnia 1995 r. przez Jana Pawła II dwóch nowych diecezji: Barentu i Keren, które wraz z diecezją Asmary (istniejącą od 20 lutego 1961 r.) stanowią całą strukturę katolicką w tym kraju.
Jednocześnie nadal istnieją ścisłe więzi między obu państwami, gdyż wszystkie diecezje erytrejskie wchodzą w skład metropolii Addis Abeby, a biskupi obu krajów tworzą jedną wspólną konferencję – Zgromadzenie Hierarchów Katolickich Etiopii i Erytrei. Na jej czele stoi obecnie arcybiskup Addis Abeby – Souraphiel Berhaneyesus Demerew CM.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.